Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

“Satış verileri yeni bir rekorun habercisi olabilir”

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış verilerini yorumlayan inşaat sektörünün temsilcileri, sonuçların moralleri yükselttiğini belirttiler.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, Eylül 2016’da konut satışları önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış göstererek 108 bin 918 olarak kaydedildi. İnşaat sektörü temsilcilerinden Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül, Babacan Holding CEO’su Mehmet Babacan, Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu, Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ve Era Gayrimenkul Türkiye Genel Kordinatörü Mustafa Baygan analiz sonuçlarını şöyle yorumladı:

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu:

Moraller yüksek rekor tazelenebilir

Konut satışlarında geçen yılın eylül ayına göre yüzde 17.8 artış olduğu açıklandı. Bu artış, her şeye rağmen geçen yıl kırılan rekorun bu yıl da kırılabileceğinin bir göstergesi. 1 Kasım seçimleri ve sonrasında ülkenin gündemi ekonomiye odaklandığı için toplum bunu iyi değerlendirmeye başladı. 2016, Türkiye tarihi açısından da önemli badireler atlattı. Bunların en ciddi olanı 15 Temmuz darbe girişimiydi. Sektörümüz ve siyasi iktidarın bu süreçte güçlü ve fedakâr duruşu kamuoyuna moral verdi ve bu morale halkımız da gerekli katkıyı sağladı. Hayatın normale dönmesi ile birlikte kampanyalar, konut faiz oranlarındaki düşüş ve siyasi iktidarın ekonomide doğru adımları atmaya devam etmesi halkımızı konut alımına yöneltti. Bu yıl geçen sene sağlanan 1.3 milyona yakın olan konut satışına yaklaşılacağını hatta bu sayının geçebileceğini öngörmek abartı olmaz.

ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan:

Yıl sonunda 1 milyon 500 bin adedi görebiliriz

Bütün bu rakamlar yılsonunda, bir önceki yıl adetlerini görmekte zorlanmayacağımızın bir göstergesi. Hatta bu veriler, kampanyaların devam etmesi nedeni ile yılın son 2 ayında çok özel bir durum olmazsa 1 milyon 500 bin adedin geçilebileceğini gösteriyor.

Türkiye’de konuta talep en sıkışık dönemlerde bile artış hızını koruyor. Gayrimenkul yatırımı, hala en çok kazandıran yatırım seçeneklerinden biri. İçinde yer aldığımız gayrimenkul sektörünün ekonomiyi böyle desteklediğini görmek de bizim için umut verici. Ancak hedefimiz hep daha iyisine ulaşmak olduğu için daha yolumuz uzun.

Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül:

Tüm olumsuzluklara rağmen geçen yıldan daha iyi bir noktadayız

TÜİK’in açıkladığı bu veriler bize gösteriyor ki, inşaat sektörü büyümeye devam ediyor. Eylül ayında konut satışları bir önceki yılın eylül ayına göre yüzde 17 atış yakalamış durumda. TÜİK’in ortaya koymuş olduğu veriler her şeye rağmen sektörün büyük bir ivme kazandığını ve geçtiğimiz yıldan daha iyi bir noktada olduğumuzu gösteriyor. Yüzde 17’lik bu artış moralleri gerçekten yükseltti.

Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu:

Çalışmaya tüm gücümüzle devam ediyoruz

Bugün açıklanan rakamlar Türk ekonomisi için oldukça sevindirici. Dünyada yaşanan tüm siyasi ve ekonomik krizlere, komşu ülkelerimizde ve ülkemizde yaşanan üzüntü verici gelişmelere rağmen, Türkiye ekonomisin böyle sağlam adımlarla yoluna devam etmesi ümit verici. Görüyoruz ki; hükümetin ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da destek ve teşvikleriyle Türkiye ekonomisi oldukça olumlu gelişmeler yaşamaya devam ediyor.

Ağustos ayında ekonominin lokomotiflerinden olan gayrimenkul sektörünü hareketlendirmeye yönelik gerçekleştirilen kampanyalar ve bankaların faiz indiriminde bulunması tüketicinin elini kuvvetlendirdi. Eylül ayında gördüğümüz yüzde 17’lik değer artışı bunun en büyük ispatı. Yatırım yapmaya ara vermeden devam eden tüketici, biz üreticileri de motive ediyor. Gayrimenkul üreticileri olarak ülkemizin daha iyi tablolar görebilmesi için çalışmalarımıza tüm gücümüzle devam ediyoruz.

Babacan Holding CEO’su Mehmet Babacan:

Tablo beklenenden çok daha iyi

TÜİK Eylül ayına ilişkin konut satış rakamlarına göre eylül ayı konut satışlarında artış olduğunu görüyoruz. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artışı yakalamış olmak sektörümüzün iyi bir ivme kazandığını gösteriyor. Bunda düzenlenen kampanya ve ödeme kolaylıklarının etkisi büyük. Ancak konut sektörüne yapılan yatırımın en doğru yatırım olduğu gerçeği de artık yatırımcı tarafından anlaşılmış durumda.

İnşaat sektörü büyümesini sürdürüyor, sektör temsilcileri olarak bizler gerek devlet desteği gerekse ekonomik iyileşmeler sayesinde konut satışlarının artacağını tahmin edebiliyorduk. Sektöre oldukça olumlu bir hava hakimdi. Ancak TÜİK’in açıkladığı bu veriler tablonun beklenenden çok daha iyi olduğunu gösterdi bize. Buradan anlıyoruz ki ekonomimiz çok güçlü, en olumsuz durumlar karşısında bile hiç yavaşlamadan hatta hızlanarak büyümesini sürdürüyor. TÜİK verileri hem yatırımcıya hem de sektöre moral oldu.