Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Satışlarda tercih bitmiş konuta yöneliyor

Vatandaşlar, alımda bitmiş konuta yönelmeye başladı. Yapımı devam eden konutların satış oranı 4 puan azalırken bitmiş konutların satış oranı ise 4 puan arttı.

Vatandaşlar, alımda bitmiş konuta yönelmeye başladı. Ağustos 2018’de yapılan satışların yüzde 58’ini bitmemiş konut stokları oluştururken yüzde 42’sini ise bitmiş konut stokları oluşturdu. Cumhuriyet Gazetesi’nde Şehriban Kıraç’ın haberine göre; bitmemiş konut satış oranı 4 puan azalırken bitmiş konutlardaki satış oranında ise 4 puan artış görüldü.

BİTMİŞ KONUTTAKİ ARTIŞ 6 AYDIR DEVAM EDİYOR

Mart 2018’den bu yana bitmemiş konutların satış oranında düşüş, bitmiş konutların satış oranında ise artış gözlemleniyor. Yeni Konut Fiyat Endeksi Ağustos 2018 stok erime hızı rakamlarına göre; adet bazlı yüzde 3.7 oranında metrekare bazlı ise yüzde 3.1 oranında erime gözlemlendi.

KONUT FİYATLARI BİR YILDA YÜZDE 9 ARTTI

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verilerinden derlenen bilgilere göre; Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bu yıl ağustos ayında ülke genelinde temmuz ayına oranla yüzde 0.17 ve geçen yılın ağustos ayına oranla ise yüzde 9 artış gerçekleşti.

Ağustostaki kur şoku ve konut kredi faiz oranlarının son yılların zirve değerlerine ulaşmasının talep azalmasını neden olduğunu ifade eden REIDIN Üst Yöneticisi (CEO) Kerim Alain Bertrand, konuta erişim problemini ortaya çıkarttığını söyledi.

YABANCILARIN TERCİHİ AĞIRLIKLI OLARAK 2+1 OLDU

Markalı konut projelerinin yüzde 11’i Ağustos 2018’de yabancı yatırımcılar tarafından satın alındı. Yabancılara konut satışında son altı ay ortalaması ise yüzde 9 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de konut almayı tercih eden yabancı yatırımcıların ilk tercihi yüzde 42 ile 2+1 tipindeki konutlar oldu. Bu konut tipini yüzde 39 ile 3+1 ve yüzde 19 ile 1+1 takip etti.