Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Seçimden sonra konut fiyatları yükselir mi?

Seçimlerden sonra fiyat artacak mı? Konut fiyatları seçimlerden nasıl etkilenecek? Konut alıcısının yeni gündemi konut fiyatlarının yükselip yükselmeyeceği...

İnşaat sektörü temsilcileri seçimlerden sonra konut fiyatlarının sağlanan istikrar ortamıyla birlikte artış göstereceğini tahmin ediyor.

2019 yılında gerçekleştirilmesi planlanan başkanlık seçimlerinin 2018 yılına alınması ve tarihin belirlenmesiyle birlikte istikrarsız ortamın kaldırıldığını ve seçimlerden sonra elde edilen istikrarla birlikte inşaat sektörünü bir süredir içinde bulunduğu durağan dönemden kurtulacağı iddia ediliyor.

2018 yılına kötü bir başlangıç yapan inşaat sektörü temsilcileri projelerde uzun süredir fiyat artışına gitmedi. Ancak seçimlerden sonra konut fiyatlarının artırılması bekleniyor.

Yıl içinde konut kredisi faizlerinin engellenemez artışı ve döviz kurlarındaki oynaklık konut sektörünü olumsuz yönde etkiledi. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak seçimin ardından istikrar ortamı geri kazanılacak. Bu durumda hem sezonun başlaması hem de kurların daha dengeli seyretmesi beklenen bir zamana denk geliyor. Uzun süredir fiyat artışına gitmeyen konut sektörü de yavaş yavaş fiyatlar da artışa gidecek.

Buna neden olarak da inşaat sektörünün 2018 yılının başından bu yana çok zor günler geçiriyor olması, artan satış hacmiyle birlikte uzun süredir ertelenen ve yüzde 20 seviyelerine kadar yaklaşan maliyet artışlarının fiyatlara yansıtılmaması olarak görülüyor.

2018 yılında konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükselmesi konut alıcısının yeni bir daire edinmek fikrinden uzaklaştırdı. Fiyatların gerilemesi nedeniyle vatandaşlarda ‘bekle ve gör’ anlayışı hâkim oldu. Konut kredilerinin yanı sıra döviz kurlarında ani yükselişler de yatırımcıları kısa vadede konut yatırımı yapma fikrinden uzaklaştırdı. Ancak 24 Haziran seçimlerinden sonra ülkenin yeniden istikrara kavuşması ve bu durumun da inşaat sektörünü eski parlak günlerine geri döndürmesi bekleniyor.

Konut fiyatlarında seçimlerin ardından kademeli olarak fiyat artışı bekleniyor. Bu nedenle gayrimenkul uzmanları konut satın almak için en uygun dönemin içinde olunduğunu ısrarla dile getiriyor.