Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sektör, bankalardan konut kredisi faizlerinde fedakarlık bekliyor

İnşaat sektörünün kampanyalarla ekonomiye dinamizm kattığını vurgulayan Niyazi Gültekin, bankaların da fedakarlık yapıp faiz oranını düşürmesi gerektiğini belirtti.

İnşaat sektörünün kampanyalarla ekonomiye dinamizm kattığını belirten Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı ve ONAG Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Gültekin, bankaların da fedakarlık yaparak faiz indirmesini istedi.

GÜLTEKİN: EN ÇOK BANKALARIN FEDAKARLIK ETMESİ LAZIM

Dünya Gazetesi’nden Beyza Coşkuntürk’e konuşan Niyazi Gültekin, inşaat malzemelerine gelen yüzde 100’e varan zammı müteahhitlerin fiyatlara yansıtmadıklarını ifade etti. “Müteahhitler sürekli fedakarlık yaparken bankalar faiz oranlarını sürekli artırıp çok yüksek karlar elde ediyor. Bu süreçte en çok bankaların fedakarlık etmesi lazım” diye konuştu.

“YÜKSEK FAİZ ORANI GAYRİMENKUL YATIRIMCISINI UZAKLAŞTIRIYOR”

“Türkiye için Kazanç Vakti” kampanyasının ardından bankaların verdiği konut kredisi faiz oranlarının yükselmeye devam ettiğini belirten Niyazi Gültekin, “Faiz oranları yüzde 3’ü buldu. Yüzde 2’nin altında faiz veren sadece 6 banka kaldı. Vatandaşlar neredeyse çektiği evin fiyatı kadar faiz ödüyor” ifadelerini kullandı. Bu durumun gayrimenkul yatırımcılarını uzaklaştırdığını söyleyen Gültekin, “Bankaların elini taşın altına koyması gerekiyor. Yüksek faiz oranlarıyla kimse kredi çekip ev alamaz. Oranların yüzde 1’in altına inmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye’deki inşaat firmalarının yüzde 80’den fazlasının kendi bünyesinde 120 ay, 0.98 faiz kampanyasını yapacak finansal gücü olmadığını belirten Gültekin; “Firmaların bir kısmı kredi çekerek inşaatlarını tamamlıyor. Yüzde 3 ile kredi çekip 0.98 faiz ile satış firmayı zarara götürür. Herkesin kampanyadan faydalanabilmesi için devlet bankalarının öncülüğünde konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi gerekiyor” diye konuştu.