Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sektör konut kredilerinde yeniden faiz indirimi istiyor

Konut kredi faizlerinin yüzde 0,98'e düşürülmesi ve konutta hem peşin hem de kredili alımlarda yüzde 20 indirim uygulanması sektörü canlandırdı. İkincisi bekleniyor.

Milyonlara ulaşan yurt geneli konut stokunun eritilmesi, konut kredi faizlerinin yüksekliği nedeniyle konut alımlarını erteleyen vatandaşların konut sahibi olması için başlatılan konutta yüzde 20 indirim ve yüzde 0,98 sabit faiz oranıyla konut satışı kampanyaları sayesinde sektör canlandı. Ancak kampanyaların sona ermesiyle satışlar yeniden ivme kaybetti.

Vatandaşlar ve konut sektörü temsilcileri konut kredi faizlerinde ikinci bir cansuyu beklentisinde. Bu alanda Bakanlıklar tarafından çalışmalara başlanmış olsa da henüz net bir kampanya haberi gelmedi.

Konut kredi faiz oranlarında sağlanacak ikinci bir indirim kampanyası ile sektörün yeniden canlanması ve konut stokunun bitmesi bekleniyor. Sektör temsilcileri gayrimenkul alımlarınn sürekli hale getirilmesi için konut kredi faizlerinde kalıcı teşviklerin sağlanmasından yana.

Psikolojik seviye ikiye katlandı

Son alınan verilere göre konut kredisi faiz oranları yüzde 1,25 ile yüzde 2 arasında seyrediyor. Uzmanlar tarafından kredi ile konut alımlarında belirlenen piskolojik seviye yüzde 1 ikiye katlanmış durumda. Konut kredi faizlerinin yüksekliği nedeniyle vatandaşlar alımlarını erteliyor. Konut kredilerinde yapılacak faiz sabitleme kampanyası satışları yeniden canlandıracak.

İkinci bir teşvik yolda!

Kısa süre önce Bakan Albayrak bankalarla kredi faiz oranlarının düşürülmesine ilişkin bir görüşme gerçekleştirdi. Sektör temsilcileri de Bakan Kurum'a konut kredi faizlerinin belirli bir seviyenin üstüne çıkmaması konusunda kalıcı teşvik sağlanmasını istediklerini söyledi. Tüm bu gelişmelerin ardından konut sektöründe ikinci bir kredi faiz indirimi kampanyasına imza atılması bekleniyor.