Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sektör, tapu harcı ve KDV indiriminin devam kararını sevinçle karşıladı

Tapu harcı ve KDV indiriminde süre yıl sonuna kadar uzatıldı. Sektör, kararı sevinçle karşıladı.

Konut satışlarından tapu harcı ve KDV indirimi yıl sonuna kadar devam etmesi kararı alındı. Karar, gayrimenkul sektöründe memnuniyetle karşılandı.

SEKTÖR İÇİN ADETA BİR NEFES NİTELİĞİNDE

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkan İnanç Kabadayı; gayrimenkulde KDV oranının yüzde 8, tapu harçlarının da yüzde 3 olarak devam etmesinin hem sektördeki satışların hızlanması hem de iç piyasaya hareket getirmesi adına adeta bir nefes niteliğinde olduğunu ifade etti.

Yıl içinde yapılan kampanyalara da değinen İnanç Kabadayı, sektörün bu kampanyaların yanı sıra söz konusu uygulamalar sayesinde 2018 sonunda geçen yıl yakalanan satış rakamına ulaşabileceğini belirtti.

EKONOMİYE SAĞLAYACAĞI KATMA DEĞER ÖNEMLİ

Satış hareketlerine bakıldığında talepte sıkıntı olmadığının görüldüğünü ifade eden Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkan İnanç Kabadayı, mevcut teşviklerin dönemsel olmasından ziyade kalıcı olmasının, hedeflenen sürdürülebilir büyümeye ciddi katkı sağlayacağını vurguladı.

TEŞVİKLERLE GEÇEN YILKİ SATIŞ RAKAMLARINI YAKALAYABİLİRİZ

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal, konutta güven endeksinde bir süre sonra iyileşmenin görüldüğünü ifade etti. Mahmut Akbal, bu gelişmenin üzerine İmar Barışı’na başvurular, konutta KDV ve tapu harcındaki indirim süresinin uzatılmasının çok sevindirici olduğunu ifade etti.

Yüzde 10'luk KDV indiriminin konut gibi yüksek ödeme yapılan bir alışveriş için çok önemli olduğunu, bu durumun alım için bekleyen talebi harekete geçireceğini söyleyen Mahmut Akbal, yabancıya konut satışında yakaladıkları hikayeyi döviz kurunda başlayan sakinleme ve süresi uzatılan teşviklerle beraber iç pazarda da görmeye devam edeceklerini belirtti.

OFİS STOKUNUN ERİMESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, tüm iş yerleri ve net alanı 150 metrekareden büyük tüm konutlar için yüzde 18 oranında olan KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesinin yıl sonuna kadar süreceğini hatırlattı. Melih Tavukçuoğlu, 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV'sinin 40 bin TL'ye düşmüş olacağını söyledi ve ekledi: “Satışlardaki durgunluğun giderilmesi, ofis stokunun eritilmesi için KDV'nin yıl sonuna kadar yüzde 8’e düşürülmesi önemli bir adım.”

Melih Tavukçuoğlu, tapu harçlarının yüzde 4'ten yüzde 3'e düşürülmesinin de yıl sonuna kadar uzatılmasının sektöre hareket kazandıracağını ifade etti.