Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sektör temsilcileri 2017'den umutlu

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı Ocak ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren gayrimenkul sektörünün liderleri, 2017'den umutlu olduklarını belirttiler.

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de daire satışları 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 oranında artış gösterdi. TÜİK'in açıklamış olduğu konut satış rakamlarını değerlendiren gayrimenkul sektörünün önemli isimleri, 2017 yılında da konut satışlarının hız kesmeden artarak devam edeceği öngörüsünde bulundu. Sektör temsilcilerinin konuyla ilgili görüşleri şöyle:

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan:

"İnşaat sektörümüz ekonominin lokomotifi olmaya devam ediyor, sektörün büyümesi demek Türkiye ekonomisinin büyümeye devam etmesi demektir. Hükümetimizin gayrimenkul sektöründe yabancılara yapılacak konut satışlarında KDV istisnası ve vatandaşlarımızın konut almasını kolaylaştırmak için başlatılan kampanyalarla desteklemesi yatırımların önünü açmaya devam edecektir. 2017 yılında da konut satışlarının hız kesmeden devam edeceğini öngörüyoruz. Son olarak TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,8 oranında artarak 95 bin 398 oldu. Bu da milletimiz hükümetimize ve gayrimenkul sektörüne güveninin bir göstergesidir. Sektör temsilcileri olarak bizlerde çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza hız kesmeden her zaman olduğu gibi devam ediyoruz."

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ:

"Sektörün canlılığını koruması için başlatılan yeni kampanyalarla birlikte konut satışları artarak devam ediyor. Bugün TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 oranında artış olduğunu ve 95 bin 398 konut satışının gerçekleştirildiğini öğrendik. Hükümetimizin, devletimizin vermiş oldukları destek sektör temsilcilerinin fedakarlıkları ile inşaat sektörü büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. 2017 yılında sektörümüz için umutluyuz."

Kalkavan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazım Kalkavan:

"TÜİK tarafından Türkiye genelinde gerçekleşen konut satış rakamları açıklandı. Yeni rakamlar bizlere sektörün yoluna hızını kesmeden devam ettiğini gösteriyor. 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 oranında artış yaşanarak 95 bin 389 konutun satışı gerçekleşmiş. İnşaat sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler ve devlet tarafından sektörün desteklenmeye devam etmesiyle birlikte hem yatırımcılar hem de konut alıcıları kazanmaya devam edecektir. Bizlerde elimizi taşın altına koyarak üzerimize düşen görevleri sonuna kadar yerine getirmeye çalışıyoruz. 2017 yılında sektörümüz gelişimini sürdürecektir."

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan:

"Emlak Konut GYO’nun başlattığı ve inşaat şirketleri ile sonrasında bankaların da desteklediği kampanyaların sonuçlarını görmeye devam ediyoruz. Kampanyalar sayesinde konut satış oranları 2016 yılı ocak ayına göre yüzde 12.8 arttı. Bankaların faiz oranlarını indirmesinin de satışlara olumlu etkisini unutmamak lazım. Bu ivmenin yeni kampanya ve desteklerle beraber daha da artacağına inanıyoruz. Bundan sonraki adım; 2. el satışları artırılmasına yönelik çalışmalar olmalıdır. Bunun için de tapu harçlarına bir düzenleme getirilmesi gerekir diye düşünüyoruz. Ülkenin lokomotifi olan ve kendisine bağlı 200 alt sektörü harekete geçin gayrimenkul endüstrisinin durmaması, yoluna hızla devam edebilmesi için bu kampanyaların devamına ihtiyacımız var."

Gül Proje Yönetim Kurulu Üyesi Sönmez Aydın:

"Bugün TÜİK tarafından açıklanan rakamlar sektörümüz için oldukça sevindirici. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin böyle sağlam adımlarla yoluna devam etmesi ümit verici. Hükümetimizin sektörümüze vermiş olduğu destek ve teşviklerle Türkiye ekonomisi oldukça olumlu gelişmeler yaşamaya devam edecektir. İnşaat sektörünün canlılığını koruması için başlatılan kampanyalar hem yatırımcıların hem de konut alıcılarının yüzünü güldürüyor. TÜİK tarafından açıklanan son rakamlara göre de Türkiye genelinde ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 12,8 oranında artış göstererek 95 bin 398 olmuş. Bu rakamlarda bizlere inşaat sektörünün güvenli bir liman olmaya devam ettiğinin göstergesidir. Öte yandan sektörün alım satımlarda alınan harçlar için acil düzenlemeye ihtiyacı bulunuyor, sektör temsilcileri olarak bu konuda da bir an önce bir destek bekliyoruz."

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu:

"TÜİK’in verilerine Türkiye genelinde satış sonucu el değiştiren konut sayısı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artarak 95 bin 389 olarak açıklandı. Ocak ve Şubat aylarında gayrimenkul sektörü adına önemli kararlar alındı. 2017’ye sektör olarak hızlı bir giriş yaptık. Hükümetimizin inşaat sektörünün önünü açan ve satışları hızlandıracak kararlar alması, sektör temsilcilerinin kampanya oluşturmasıyla satışlarda artış yaşanmıştır ve yaşanmaya da devam edecektir."