Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sektörde canlılık için devlet teşviklerinin devam etmesi gerekiyor

Konut piyasasına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Yetgin, sektörün desteklenmesi gerektiğini söylüyor.

Konut piyasasına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Yetgin, sektörün desteklenmesi gerektiğini söylüyor.

Konut sektörünün sıkıntılarına ve taleplerine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, önceden yapılan KDV ve tapu harçlarındaki indirimin piyasadaki teşviklerle birlikte 30 Eylül tarihinde sona erdiğini ve bu indirimlerin sayesinde piyasada önemli bir canlılık meydan geldiğini ifade etti.

Konut sektörünün devam etmesi gerektiğini vurgu yapan Yetgin, benzer teşviklerin bazı alanlarda tekrarlanabileceğini ifade etti. Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen inşaat sektörünün 250 alt sektörü de desteklediğini ifade eden Yetgin, bu sebeplerden dolayı konut sektörünün teşviklerle sürekli desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konut kredisi faiz oranlarının günceldeki gerilimli yükselişinden de bahseden GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Yetgin, yüzde 1’in üzerindeki ve altındaki konut kredisi faiz oranlarının satışlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu dile getirerek bunun için alternatif finansman yöntemlerinin bulunması ve kullanıma girmesi gerektiğini ifade etti.

Konut sektörünün günceldeki en büyük sıkıntılarının başında konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükseliyor olması ve finans bulma sıkıntısı olarak gösteriliyor. Bu süreçte devlet teşviklerinin çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Yetgin, gayrimenkul sertifikaları, gayrimenkul fonları gibi düzenlemelerde bir sıkıntı olmadığını ve sektör olarak devlet tarafından sağlanan teşviklerin devam etmesini ümit ettiklerini de belirtti.

Uzmanlar tarafından yüzde 1 olarak belirlenen konut kredisindeki faiz oranları bu seviyenin çok üzzerinde seyrediyor. Konut satın almak için finans bulmak da sıkıntı yaşayan tüketiciler konut kredisi kullanmak da buluyor ancak kredilerdeki faiz oranlarının sürekli yükseliyor olması bu şekilde konut sahibi olabilmenin önünü kapatıyor. Bu süreçte sıkıntıya giren konut sektöründe canlılık meydana gelebilmesi için sektöre devletin sağladığı teşviklerin devam etmesi gerekiyor.