Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sektöre küçük konut üretimi çağrısı

Mint İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, sektöre küçük konut üretimi için çağrıda bulundu.

Mint İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, sektöre dair açıklamalar yaptı. Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre; gayrimenkul sektöründeki en önemli sorun ihtiyaç fazlası büyüklükte konut üretimi ve enerji verimliliğinin göz ardı edilmesi olduğunu söyleyen Sefer Altıoğlu Altıoğlu, küçük konut üretimi için çağrıda bulundu.

BÜYÜK METREKARELİ EVLER ELDE KALDI

Sefer Altıoğlu, Türkiye'de konut pazarında ihtiyaca ve talebe göre konut üretilemediği, bundan dolayı da stok oluştuğu belirtti. Büyük metrekareli evlerin son 3 yılda 50 milyar dolara yakın israfa yol açtığını söyleyen Altıoğlu, Türkiye’de hem hane halkı sayısında hem de doğurganlık oranında düşüş olduğunu vurguladı. Bundan dolayı büyük metrekareli evlerin elde kaldığını açıkladı.

METREKARE DÜŞÜŞÜYLE KONUTTA TASARRUF

Ülke genelinde ortalama konut büyüklüklerinin net 110-115 metrekare olduğunu ifade eden Sefer Altıoğlu; “Oysa doğurganlık hızı 1960’dan günümüze 6.3’den 2.07’ye düştü. Aynı hızla giderse 2040’ta 1.22’ye düşecek. Hane halkı sayısı ise 1960’da 5.8’di, bugün 3.4’e geriledi. 2040’a kadar öngörülen rakam ise 2.3’e kadar inmesi. Bu sebeplerden dolayı biz 60-70 net metrekareye sahip konutlar üretmeliyiz” şeklinde konuştu.

KONUTTA STOKLAR ERİYECEK

Mint İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu, Türkiye’deki konut stokunun yaklaşık 2 milyon olduğunu söyledi. 2018’de bekle-gör döneminin yaşandığını ifade eden Sefer Altıoğlu; “Bu yılın ilk yarısında alınan inşaat ruhsatı yüzde 50 azaldı. 2018’in ikinci yarısını da katınca inşaat ruhsatlarında toplamda yüzde 60’lık bir düşüş bekliyoruz. Bu durum stokların azalmasını sağlayacak” dedi.