Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sektörü 2018 yılında Anadolu sırtladı

Konut satışları ilk 11 ayda geçen yıla kıyasla yüzde 3 düştü. Büyük şehirlerdeki düşüş oranlarını Anadolu’daki yüzde 8-10’a yakın satış artışları dengeledi.

Türkiye genelinde 2018 yılının ilk 11 ayında toplam 1 milyon 238 bin adet konut satıldı. 2017 yılının aynı döneminde gerçekleşen toplam konut satış adedi 1 milyon 276 bindi. HaberTürk Gazetesi'nde yer alan habere göre; konut kredi faiz oranlarındaki ciddi yükseliş ve döviz kurlarındaki sert hareketliliğe rağmen Türkiye’de 11 ayda konut satışları sadece yüzde 3 düşüş gösterdi.

KONUT SATIŞLARINI ANADOLU TOPARLADI

İlk 11 ayda İstanbul’da konut satışlarının yaklaşık yüzde 4, Ankara’da yüzde 14, İzmir’de yüzde 10, Bursa’da ise yüzde 10 düştüğünü ifade eden Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş; “Normalde bu 4 şehir toplam konut satışının yüzde 35’ini yani 3’te 1’inden fazlasını temsil ediyor ancak konut satışları bu büyükşehirler kadar düşmedi. Bunun sebebi -2018’de konut satışlarını aslında Anadolu şehirlerinin toparlaması. 50 binin üzerinde konut satılan Antalya’da yüzde 5 artış, Yalova gibi 10 binin üzerinde konut satılan şehirlerde yüzde 16’nın üzerinde artış var. Şehirlerin tamamına baktığımızda; Şırnak’ta bu sene geçen seneye göre 11 ayda konut satışı yüzde 142, Muş’ta yüzde 26, Gümüşhane’de yüzde 25, Burdur, Ardahan, Aksaray, Adıyaman, Kastamonu, Giresun, Erzincan gibi şehirlerde yüzde 10’un üzerinde artış yaşandı” ifadelerini kullandı.

PEŞİN VE SENETLİ SATIŞLAR ÖNE ÇIKTI

Gökhan Taş, ipotekli konut satışlarının ilk 11 ayda Türkiye genelinde yaklaşık yüzde 40 azaldığını, peşin ve senetli satışları kapsayan ‘diğer satışların’ yüzde 16 arttığını ifade etti.

Gökhan Taş; “Anadolu’da yaşayanlar daha çok birikimleriyle ev alıyorlar. Konutun toplam değeri de düşük olduğu için banka kredisini, hele de böylesi yüksek olduğu dönemde daha az tercih ediyorlar. Daha çok birikim ve eşten dosttan borçla konut aldıklarını görüyoruz” şeklinde konuştu.