Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sektörün dijitalleşmesi için çalışmalar başladı

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi için çalışmalar başladı. Yeni dönemde Gayrimenkul Kıymetler Borsası kurulacak.

Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi için çalışmalar başladı. Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre; Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nı hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

MÜSİAD ve GABORAS iş birliğiyle hazırlanılan Gayrimenkul Kıymetler Borsasına İSEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) üyeleri de destek olacak.

GAYRİMENKUL BORSASIYLA YENİ DÖNEM

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, kurulması planlanan Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nı 2023 hedeflerine ulaşma noktasında önemli bir adım olarak gördüklerini ifade etti. Geçen yıl tapuda 8 milyondan fazla işlem yapıldığını belirten Abdurrahman Kaan; “TÜİK verilerine göre ise sadece geçen yıl 1.5 milyona yakın konut el değiştirdi. Aslında internet ortamındaki beyanlar ile sektöre kontrolsüz arz edilen gayrimenkullerin sayısı 20 milyondan fazla” dedi.

İHRACAT KAPASİTESİNİ ARTIRACAK

Gayrimenkul borsasının kurulmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014’te söylediğini ifade eden Abdurrahman Kaan; “Amacımız sektörün sürdürülebilir, bilgi kirliliğinden uzak, şeffaf ve tanımlı hale gelmesi, ortak, çok dilli ve en ileri teknolojik imkânları kullanan güven esaslı, milli bir platform üzerinden taşınmaz varlıklarının yönetilmesi. Gayrimenkul Kıymetler Borsası, başta İSEDAK ülkeleri olmak üzere 78 ülkeye ihracat kapasitemizi artıracaktır” diye konuştu.

YENİ BORSAYLA EKONOMİYE DESTEK

GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun; tapuların dijital elektronik ortamlarda anlık izlenebileceğini ve raporlanabileceğini belirtti. Altun, “Proje ile saniyeler içerisinde şeffaf ve güvenli borsa ortamında tapu değişim işlemleri güvenle yapılabiliyor. Uygulama kapsamında ayrıca, bölgesel değerler üzerinden alım, satım ve kiralama işlemleri gerçekleşecek. Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile yeni finansal araçlar ortaya çıkacak, ülke ekonomisine destek verecek bir süreç başlayacak” açıklamasında bulundu.

GAYRİMENKULDE DİJİTAL DEVRİM

Vatandaşlar sahip olduğu tapuyu, tapulu-tapusuz taşınmaz değerlerini, üzerlerinde tesis edilmiş irtifak, ipotek, teminat, intifa ve kira gibi hakları varlık olarak belirleyebilecek. Tüm varlıklar tek bir sistem üzerinden izlenebilecek. Borsa işlem süreciyle, satın alma, satma, kiralama, ipotek tesis etme, teminat verme, hasılat paylaşımı, kat karşılığı, parselasyon tüm gayrimenkul işlemleri yapılabilecek.