Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Sektörün gelişmesi için konut kredisi faizleri vergiden mahsup edilmeli"

Gayrimenkul sektörünün en büyük sorunlarının başında finans bulabilmek geliyor. DK inşaat Yönetim Kurulu Başkanı sektörün gelişmesi için yeni bir teklifte bulundu.

İnşaat sektörünün en güvenilir isimlerinden DKY İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya sektöre dair düşüncelerini ve sektörün daha da gelişebilmesi için önerilerini paylaştı. Dumankaya sektörün gelişme kaydedebilmesi için konut kredisi faizinin vergiden mahsup edilmesini önerdi.

Son iki yıldır konut piyasasında durgunluk yaşanmaya başladı. Konut fiyatları artış göstermezken konut satışlarında da özellikle de metropollerde bir gerilme olduğu gözlemleniyor. Konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükseliyor olması bu duruma neden olan faktörlerin başında geliyor.

Alınan son istatistiklere ipotekli konut satışlarında gerileme şubat ayı itibariyle altıncı ayına girdi. Dumankaya bu süreçte konut kredisi faizlerinin vergiden mahsup edilmesi teklifini sundu.

Katılım gösterdiği Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Gayrimenkulün Geleceği’ konulu panelde sektöre dair önemli açıklamalarda ve önerilerde bulunan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, "Konut kredi faizi vergiden mahsup edilmeli" ifadesini kullandı.

200’li yılların başlarından itibaren bankalar tarafından kont satın almak isteyen vatandaşlara verilen konut kredileri ile sektörde büyük bir sıçrama meydana geldiğini ifade eden DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Dumankaya, konut sektörünün daha da gelişim gösterebilmesi için konut kredisi faizlerinin vergiden mahsup edilmesi gerektiğini ve kentsel dönüşümün ise alan bazlı olması gerektiğini ve tüm süreçler bittiğinde bina yıkımlarına start verilmesi gerektiğini söyledi.

Konut sektörünün gelişiminin önündeki en büyük engel olarak finans bulma konusu geliyor.