Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sektörün patronları artan konut satışlarından memnun

TÜİK'in açıkladığı Ağustos ayı konut satış istatikleri hakkında görüş bildiren gayrimenkul sektörünün patronları, gidişattan memnun olduklarını dile getirdiler.

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarına göre; Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında artarak 120 bin 198 oldu. Konut satışlarının önümüzdeki dönemde daha fazla artacağını öngörülen sektör temsilcileri, sektörün durumunu değerlendirdi. İşte o değerlendirmeler:

Sefa Öztürk / Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi: "Ekonominin lokomotifi desteklenmeli"

Son olarak açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında artarak 120 bin 198 oldu. Eylül ayında okulların başlamasıyla birlikte insanlar yazlık bölgelerden büyük şehirlere geri döndü. Böylece inşaat sektörü için de sezon açılmış oldu. Ekim ve kasım aylarında da konut satışlarının artan bir grafik göstereceğini düşünüyorum. En güvenilir ve en çok prim getirisine sahip gayrimenkul, her zaman olduğu gibi en iyi yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Talep de, yatırımlar da hız kesmiyor. Bizde çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Yatırımların hız kesmemesi için ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmeye devam edilmesi büyük önem taşıyor.

Adem Soytekin / Asoy İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı: "Yüzde 4,7 oranındaki artış gayrimenkule olan talebin göstergesi"

Birçok sektöre doğrudan ve dolaylı olarak mal ve hizmet talebi oluşturan inşaat sektörü büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. TÜİK tarafından açıklanan Türkiye genelinde konut satışları 2017 ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında artarak 120 bin 198 olduğunu gösteriyor. Eylül ayından itibaren konut satışlarının artarak devam edeceğine inanıyorum. Ülkemizde istikrarın sürmesi ve sektörün devlet tarafından desteklenmeye devam etmesi halinde gayrimenkul sektörü canlılığını korumaya devam edecektir. İnşaat sektöründe birçok yatırıma imza atılmaya devam ediyor, biz de ülkemiz ve ekonomimiz için yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürmeye devam ediyoruz. Toplumun tüm kesimi, tüm iş kolları da bu mantıkla üzerine düşeni yapmalı, çalışmaya aralıksız devam etmeli diye düşünüyorum. Ülkemizin gücüne ve potansiyeline inanıyoruz. Firmamız, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerdeki yatırımlarına 2017 yılında da ara vermeden devam edecek.

Haydar Yamaç / Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: "Konut talebi ve yatırımlar hız kesmiyor"

Ekonominin lokomotifi olarak kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan inşaat sektörünün 2017 yılı içerisindeki konut satış rakamlarına baktığımızda büyümesini sürdürdüğünü görüyoruz. TÜİK tarafından açıklanan Türkiye genelindeki konut satışları 2017 ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında artarak 120 bin 198 olmuş. Eylül ayı itibariyle konut satışlarının sene sonuna kadar artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Son olarak açıklanan 2017 Ocak- Haziran döneminde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 16,3 artış gösterdi. Yapıların toplam yüzölçümlerine göre 24,4 milyon m2 ile İstanbul en yüksek paya sahip. İstanbul’u, 13,5 milyon m2 ile Ankara, 7,2 milyon m2 ile İzmir illerinin izlediğini görüyoruz. İstanbul’da konut sektörünün canlılığını koruduğunu, inşaat sektöründe yatırımların hız kesmediğini ve konut talebinin artarak devam ettiğini istatistiksel veriler de gözler önüne seriyor. İnşaat sektörümüze her zaman olduğu gibi güvenimiz tam, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Özgür Doğan / MİNT Genel Müdürü: "Konut satışı verileri ekonomideki bahar havasının göstergesi"

Türkiye genelinde konut satışları ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında artış gösterip 120 bin 198 oldu. İnşaat sektörü Türk ekonomisinin güneşi olmaya devam ediyor. Kararlılık ve atılan adımlarla geleceğe dair umutlarımız her geçen gün yeşeriyor. Eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte hem ekonomide hem de konut satışında yukarı yönlü ivmenin daha da hız kazanacağını söyleyebiliriz. MİNT olarak Türkiye’ye ve Türk ekonomisine güvenimiz tam. Böyle bir ortamda yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta MİNT E-5 ve MİNT Şişli projelerimiz için ön talep toplamaya başladık. İnşaat sektörünün gelişimi ve buna bağlı olarak konut satışlarının artması her zaman önceliklerimizden olan ekonominin büyümesi demektir. Güçlü ekonomi de güçlü Türkiye anlamına gelir.

Hamit Demir / Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı: "Gayrimenkul en değerli yatırım aracı olmaya devam ediyor"

TÜİK’in açıkladığı ağustos ayı konut satış rakamlarıyla, satışlarda temmuz ayında başlayan yükseliş grafiğinin giderek arttığını görüyoruz. Bu da ekonominin lokomotifi olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam ettiğinin en büyük göstergesini oluşturuyor.

Sektörün ilk 8 ayına bakacak olursak, hükümetimizin verdiği desteklerle birlikte sürekli büyüdüğünü görüyoruz. Yapılan konut kampanyaları, faiz oranlarındaki indirimler, yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkını sektördeki hareketliliğin ana sebebi olarak sıralayabiliriz. Özellikle yabancıya vatandaşlık hakkı getirilmesiyle de yabancı yatırımcıya konut satışlarında bir artış trendi yakaladık.Sektörümüzün artan yatırımlarıyla birlikte, ulusal ve uluslararası arenada yapılan etkinlik ve fuarların da katkısıyla Türkiye gayrimenkul ve inşaattaki üstün gücünü tüm dünyaya kanıtlamaya başladı. Bunun neticesini de açıklanan rakamlarda gayet net bir şekilde okuyabiliyoruz. Buna istinaden yabancı yatırımcı satışlarında yaşanan yüzde 11,4’lük artış hızının artarak süreceğini söyleyebiliriz.

Sektörümüz, her dönemde üreten ve istihdam sağlayan rolüyle de ekonomideki rolünü artırıyor Demir İnşaat olarak, yatırımlarımızı ara vermeden sürdürürken, yatırımcılarımızın gözünde daha çok yükseliyor potansiyel yatırımcılarımızın da dikkatini çekiyoruz. Satışlardaki artış, bizim satış rakamlarımıza da yansıyor.İmzamızı taşıyan projelerimizin satışlarındaki hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Biz de yatırımcılarımızın taleplerinden aldığımız güçle, yeni yatırımlarımızı projelendirmeyi sürdürüyoruz. İçerisinde bulunduğumuz yoğun lansman döneminde de yeni yatırım projelerimizi hedef kitlemizle buluşturmayı sürdüreceğiz.”

İbrahim Babacan / Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı: "Konut satışları önümüzdeki dönem daha da artacak"

Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında artarak 120 bin 198 olduğunu görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,4 oranında artarak bin 684 oldu. Gurbetçilerin yaz aylarında yurda dönmesi, yabancı yatırımcıların ülkemize gelmesiyle yabancı yatırımcılara konut satışları artarak devam etti. Okulların kapanıp yaz tatilinin başlamasıyla birlikte insanların yazlık bölgeleri tercih ederek şehirden uzaklaşması, Ramazanın ayı ve Kurban Bayramı’nın etkisiyle birlikte her yıl olduğu gibi inşaat sektörü için yaz mevsimi durgunluğu yaşansa da konut satışlarının artış göstermeye devam ettiğini görüyoruz. Ayrıca TÜİK tarafından açıklanan 2017 Ocak- Haziran döneminde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünün yüzde 16,3 artış gösterdiğini de görmüş olduk. Bu veriler de bizlere konut talebinin devam ettiğini, yüzölçümünün artması da daha büyük dairelere talep olduğunun bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. İnşaat sektörü canlılığını koruması için desteklenmeye devam ediliyor. Konutta üçüncü seferberlik olarak başlatılan taksitlerin 2019 yılına erteleneceği kampanya ile birlikte de satışların önümüzdeki dönemde artış göstereceğini öngörüyoruz.