Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sektörün ve vatandaşın gözü kredi faizlerinde

Yüksek faizlerin etkisi bir miktar da olsa kırıldı. Ancak krediler el yakmaya devam ediyor. Birçok sektörün ve vatandaşın gözü, inmesi beklenen kredi faizlerinde…

Birçok sektörü yakından ilgilendiren yüksek faizlerin etkisi bir miktar da olsa kırıldı. Özel sektör ve vatandaşlar, yüksek faizlerle borçlanmak zorunda kalmaya devam ediyor. Birçok sektör ve vatandaşlar konut, araç ve tüketici kredileriyle ticari kredilerin maliyetlerinin de düşmesini bekliyor.

YÜZDE 35’E İNSE DE HALA ÇOK YÜKSEK

Bankaların uyguladığı faiz oranları hala çok yüksek seyrediyor. Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre; konut, araç ve tüketici kredilerinde aylık faiz oranları da yüzde 2’nin üzerinde seyrediyor. Bazı bankalardaki oranlar da yüzde 3’ü de aşmış durumda. Bu da senelik bazda faizin yüzde 25-35 arasında uygulandığı anlamına geliyor. Yüzde 40’tan bu rakamlara gelen yıllık kredi maliyetlerinin çok yüksek olduğu belirtiliyor. Özellikle gayrimenkul ve otomotiv sektörlerinin eski canlılığına kavuşması için finansman maliyetlerinin gerilemesi de bekleniyor.

Bu durumu örnekle açıklamak gerekirse, 20 bin TL'lik tüketici kredisini iki yıllık geri ödeme planıyla almak isteyen bir kişi, aylık yüzde 2,75 vade farkıyla beraber toplamda 29 bin 256 TL ödeme yapmak zorunda kalıyor.

Aynı faiz oranıyla 50 bin TL’lik araç kredisi kullanan bir kişinin ise üç yıl vadeyle ödeyeceği toplam miktar 83 bin 4480 TL’yi bulunuyor.

Konutta ise daha farklı bir durum ortaya çıkıyor. 100 bin TL’lik konut kredisi kullanan bir kişi, bunu 5 yılda geri ödemek istediğinde yüzde 239’lik bir faiz ödemek zorunda kalıyor. Tüketicinin beş yılda yapacağı anapara ve faiz miktarının toplamı 189 bin 240 TL’yi bulunuyor. Söz konusu bu hesaplamalar, bazı bankaların aldığı kredi tahsis ücreti, ekspertiz bedeli ve taşınmaz rehin ücreti de dahil edildiğinde maliyetler daha da şişiyor.