Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Senede 500 bin konut dönüştürülecek

Türkiye genelinde ilan edilen kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında toplam 7,5 milyon konut dönüşüm bekliyor. Yılda 500 bin konut dönüştürülecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, yurt genelinde yürütülmesi planlanan kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında toplam 6 milyar 689 milyon lira harcandığını açıklayan Öztürk, Türkiye genelinde 7,5 milyon konutun acil olarak dönüştürülmesi gerektiğini ve 15 yıllık çizelgeye göre 500 bin konutun yenilenmesi gerektiğini ifade etti.
Türkiye nüfusunun yüzde 71'i, topraklarının ise yüzde 66'sının 1. ve 2. derece deprem kuşağında bulunduğunu aktaran Öztürk, 53 farklı ilde toplam 229 riskli alanda kentsel dönüşüme ilişkin kapsamlı çalışmaların başladığını ifade etti.

Öztürk, “Bu kapsamda 12 bin 652 hektar büyüklüğe sahip riskli alanlardaki bağımsız birim sayısını 656 bin olarak tespit ettik. Söz konusu riskli alan ve riskli yapılardaki 501 bin bağımsız birimin yıkım işlemlerini tamamladık. Ayrıca 656 bin birime ilave olarak ayrıca 81 vilayetimizde 579 bin adet konut ve iş yerini 'riskli yapı' statüsünde yeniliyoruz." dedi.

Terör olayları sonucu yapısal hasarların ortaya çıktığı Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Hakkari'de 7 bölgenin yeniden imar ve ihya çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Öztürk, "Söz konusu kentsel dönüşüm çalışmaları dahilinde toplam 1 milyon 235 bin adet bağımsız birimde ikamet eden yaklaşık 4 milyon vatandaşımızın can güvenliğini teminat altına alacak dönüşüm faaliyetlerini başlattık. Kentsel dönüşüm uygulamalarının gerçekleştirilmesine yönelik kira yardımı ve faiz desteği ile proje ve kamulaştırma giderleri dahil bugüne kadar 6 milyar 689 milyon lira bedel, Bakanlığımız tarafından ilgili Belediye Başkanlıkları, TOKİ, diğer paydaşlar ve vatandaşlarımıza aktarıldı” dedi.