Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Senetle konut satışları yükseldi

Konut kredisi kullanmadan ya da borca girmeden konut sahibi olabilen kitlenin sınırlı olması ve faizlerin yükselmesiyle birlikte senetli satışlar artış gösterdi.

Borç almadan konut sahibi olamayan vatandaşlar çareyi konut kredisi almakta buluyordu. Ancak konut kredilerinde faiz oranlarının yükselişe geçmesi vatandaşı zora soktu. Konut projelerinden krediyle ev alımı yüzde 30 seviyelerine kadar düşerken, senetli satışlarda artış yaşandığı görüldü. Senetli satışlar bu süreçte yüzde 14 artış göstererek yüzde 44 seviyesine çıkmış oldu.

Kredili satışlar düşüyor senetli satışlar yükseliyor

Düşük maliyet ve uzun vade sunan finansal eğerlere ulaşılabilirlik arttığında konut satışları hız kazanırken, kredi faizlerinin yükseldiği dönemlerde işler karışıyor. Hali hazırda faizlerin yükselmesiyle 120 ay vadeyle alınan 100 bin liralık konut kredisi için bankaya ödenecek faiz miktarı 116 bin liraya kadar çıkıyor. Gayrimenkul geliştiricileri, aylık faiz oranının yüzde 1.50'ye kadar yükselmesiyle talepteki düşüşün önüne geçmek için alıcılara düşük peşinatlı – ara ödemeli – vade farksız ödeme planı sunuyor. Bu durum, kredili satışların azalmasına, senetli satışın artmasına yol açıyor.

Konut kredisi kullanım oranında yüzde 11 düşüş yaşandı

Gayrimenkul bilgi servisi REIDIN'in verilerine göre, kasım ayında markalı konut satışlarında senet kullanım oranı bir önceki aya göre 14 puan artarak yüzde 44'e çıktı. Banka kredisi kullanım oranı ise 11 puan azalarak yüzde 30'a inerken, peşin alımlarda 3 puan düşerek yüzde 26'ya indi.

Daire fiyatlarındaki artış enflasyonun altında kaldı

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, markalı konut üreticilerinin geçtiğimiz ay daire fiyatlarına yaptıkları artışın enflasyonun altında kaldığını söyledi.

Feyzullah Yetgin, “Ekim ayında olduğu gibi kasımda da artan maliyetler fiyatlara yansıtılmadı. Banka kredisi kullanım oranı 11 puan azalırken, senet kullanım oranının 14 puan artmasında, firmalarca uygulanan kampanyaların yanı sıra kredi faiz oranlarındaki artışın da etkili olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Kasım ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 31'i bitmiş, yüzde 69'u ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Kasım ayı stok erime hızı adet bazlı yüzde 3.3 oldu. Markalı konut projelerinde yabancılara gerçekleştirilen satışlar ise 1 puanlık düşüşle yüzde 4'e indi.

Anadolu yakasındaki artış daha dikkat çekici oldu

Türkiye İş Bankası'nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi' kasım ayı sonuçlarına göre markalı projelerde fiyatlar önceki aya göre yüzde 0.17, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4.10 oranında arttı.

Anadolu projeleri Avrupa’ya oranla daha yüksek prim yaptı

Kasım ayında İstanbul Anadolu yakasında yer alan markalı konut projelerinin fiyatı yüzde 0.11, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinin fiyatı ise yüzde 0.06 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılına göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 11.6 puan fazla prim yaptı.