Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sigara içen hiç kimse Folkart'ta çalışamayacak

İzmir'de gayrimenkul projeleri üreten Folkart, 31 Mayıs Dünya Sigara İçmeme Günü'nde 'sigarasız şirketler' arasına katıldı. Sigara içenler artık Folkart’ta çalışamayacak.

Folkart, çalışanları ile işbirliği içinde, uzun süredir yürüttüğü projesini sonlandırarak, artık tamamen “Sigarasız Şirket” oldu. Çalışanlar, aylar öncesinden kendilerine verilen özel bir eğitim ve psikolojik destek sonucu; bir plan dahilinde gönüllü olarak, aşama aşama sigarayı bıraktılar.

Sigarasız insan kaynakları politikası

Folkart, çalışanlarının bu gönüllü desteğiyle, ‘31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’ne, sigaradan tamamen arınarak “SİGARASIZ ŞİRKET” olarak girdi. Folkart’ın insan kaynakları politikası da, çalışanlarının desteği ile artık “SİGARASIZ” şekillenecek. Sigara içip, yeni iş başvurusunda bulunanlar, FOLKART’ta görev alamayacak. Folkart, iş başvurularında da özellikle değerlendirmek istediği kişileri, ‘sigarayı bırakma’ şartı ile önce eğitime yönlendirererek, kişinin tercihi ve alınan sonuca bakarak, son kararını verecek.

Dünyada ve Türkiye’de az sayıda örnek

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “sigarasız şirket” olmayı sürdürme konusunda, kesin kararlı olduklarını, bu tercihin artık 31 Mayıs 2016 gününden itibaren resmi bir şirket politikası haline geldiğini söyledi. Mesut Sancak, bu proje ile insan sağlığının değerini öne çıkardıkları, Dünyada ve Türkiye’de örneği çok az olan ‘Tamamen Sigarasız Şirket’ uygulamasını tercih ettikleri için; çalışanlarıyla birlikte aldıkları bu karar nedeniyle, dayanışma duygusu içinde, hep beraber örnek bir tutum sergilediklerini vurguladı.

Özel bir eğitim süreci

Sancak geçtiğimiz yıllarda kendisinin de tiryakilik düzeyinde ciddi bir ‘sigara bağımlısı’ olduğunu hatırlatırken, “Sigaranın sadece bana değil, aileme, sevdiklerime, çocuklarıma da zarar verdiğini görünce, bir anda bırakmaya karar verdim ve bırakmanın hiç zor olmadığını yaşayarak anladım.” dedi. Mesut Sancak, çalışanların tüm dünyada 64 ülkede uygulanan özel bir eğitim süreci ile sigarayı bıraktıklarını; bırakamayan bazı çalışanlara ise psikolojik destek sağlandığını, sonrasında sigaradan vazgeçtiklerini belirtti.

İnsana değerde, sigarasız Folkart

Sancak, başlangıcı 2014 yılına dayanan bu olumlu süreçte, işe alımlar sırasında da, adaylardan sigara içmeyenleri tercih ettiklerini belirtirken; FOLKART’ın tamamen ‘SİGARASIZ ŞİRKET’ olmayı başarması nedeniyle çok mutlu ve huzurlu olduklarını vurguladı. Sigaranın ‘fiziksel, ruhsal ve sosyal zararları’ ile bireye; ‘hastalıklar nedeniyle’ ‘topluma; ekonomiye ve ülke kalkınmasına’; çok olumsuz etkileri olan, bir halk sağlığı sorunu olduğunu sözlerine ekleyen Sancak, “Sigarasız Folkart, insana verdiği değeri, bu alanda da gösterdi.” dedi.

Her sekiz saniyede bir insan ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü verilerine değinen Mesut Sancak; sigaranın dünyada ikinci ölüm nedeni olduğunu; sigara dumanında 2000’i zehir, 4000’in üzerinde kimyasal madde bulunduğunu; sigara içenlerin kanserden ölüm oranının, içmeyenlerinkine göre 15 ile 25 kat fazla olduğunu; dünyada her 8 saniyede bir kişinin sigaradan öldüğünü; halen dünya genelinde her 10 ölümden bir tanesinin, sigara kullanımı nedeniyle gerçekleştiğini belirtti.