Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Şimdi konut almak için 6 neden

Artan inşaat maliyetlerinin fiyatlara yansıtılmadığı şu dönem konutta en uygun dönem olarak görülüyor. İşte şimdi konut almak için 6 neden…

Konut fiyatları artan inşaat maliyetlerine rağmen yerinde sayıyor. Fiyatların yakın dönemde artacağını vurgulayan uzmanlar, şimdi konut almanın en uygun dönem olduğunu ifade ediyor. Yeni Asır Gazetesi’nde yer alan habere göre; konut fiyatlarının yanı sıra devletin konut alıcısına sağladığı teşvik ve yeni düzenlemeler, ‘Şimdi konut almanın tam zamanı’ dedirtiyor.

Oturmak için konut almak isteyenlerin özellikle bu dönemi kaçırmaması gerekiyor. İşte şimdi konut almak için 6 neden…

1- FİYATLAR UYGUN

Artan inşaat maliyetleri henüz fiyatlara yansıtılmadı. Bu durum yatırımcılar için büyük bir avantaj sunuyor. Uzmanlar, artan maliyetlerden dolayı yeni projelerdeki evlerin bu kadar uygun fiyatlarla satılmayacağı vurgusunu yapıyor.

2- TAPU HARCI İNDİRİMİNE DEVAM

Tapu harcı indiriminde tarih 31 Mart 2019’a kadar uzatıldı. Normal şartlarda binde 20 olarak alınan tapu harcı indirimle binde 15 olarak alınıyor. Bu durumda hem alıcıdan hem de satıcıdan alınan tapu harcı, 500 bin TL değerindeki bir ev için 7 bin 500 TL düşmesi anlamına geliyor.

3- KDV İNDİRİMİNDEN YÜZDE 10 KÂR

Konutta Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi 3 ay uzatıldı. Konutta KDV oranu 31 Mart’a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Yani 500 bin TL değerindeki bir evde 50 bin TL alıcının cebinde kalacak.

4- EMLAK KOMİSYON ORANI DÜŞÜRÜLDÜ

Alım satım komisyonları yüzde 6’dan yüzde 4’e düşürüldü. Satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 komisyon öderken bu oran her iki taraf için de yüzde 2’ye düşürüldü. Yani 500 bin TL değerindeki bir evin komisyonu 10 bin TL düştü.

5- KONUT HESABINA DEVLET KATKISI ARTTI

Konut hesabı uygulaması kapsamında sağlanan devlet katkısı 25 bin TL’ye yükseltildi. Konut hesabı olanlar, tasarruf ettikleri para oranında devlet katkısı alıyor.

6- YÜZDE 0.98’LİK KONUT KREDİ FAİZİ CAZİP

Kamu bankaları tarafından başlatılan ve daha sonra İş Bankası ile Kuveyt Türk’ün de dahil olduğu kampanya kapsamında üretici firmalardan konut alanlar için, 500 bin TL’ye kadar 120 ay yüzde 0.98 faiz oranı uygulanıyor. Yüzde 0.98 faiz oranıyla 10 yıllık vadede çekilen bir kredide toplam kâr 470 bin TL’yi geçiyor. Kredinin aylık taksitleri ise yaklaşık 11 bin TL’den 7 bin 100 TL arasında değişiklik gösteriyor.