Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Son 3 ayda kredili konut satışları düştü

Bankaların konut kredisi konusunda cimri davrandığını belirten sektör temsilcileri bu nedenle konut alımlarının düştüğünü söylüyor.

Geliştirilen birçok markalı konut projesi banka kredisi kullanarak konut alımına uygun durumda. Ancak konut satışları düştü. Sektör temsilcileri konut sektörünü cirosunun 10 milyar TL düştüğünü ifade ediyor. Bu durumun nedeni olarak bankaların kredi vermeye istekli olmamasından kaynaklandığı iddia ediliyor.

Türkiye’de her 3 konut kreidisi başvurusunda 1’i kabul ediliyor. Durum böyle olunca bankalardan kredi kullanamayan ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar konut alımını gerçekleştiremiyor. Ayrıca yüksek faiz oranları da dar gelirli vatandaşın konut sahibi olmasını zorlaştırıyor.

Kredi alımlar bankaların kredi taleplerini reddetmesiyle düşüyor

Konut sektörü bu yıl 1.4 milyonluk satışa doğru ilerliyor. 2016’nın tamamında 1 milyon 341 bin konut satışı gerçekleştirilirken, bu yılın 11 ayında 1 milyon 276 bin konut satıldı. 2017’de yeni bir rekor kırılması için Aralık’ta 65 bin konut satılması yeterli olacak. Ancak konut satışlarının teşviklerin de etkisiyle rekora koştuğu bu dönemde, kredili satışlar geriliyor. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, söz konusu gerilemede, banka kredi faizlerinin yükselmesi ve vatandaşların konut kredi başvurularının geri çevrilmesinin etkili olduğunu belirtiyor.

Ekimden itibaren konut kredisi faizleri yüzde 1’in üzerine çıktı

Konut sektörü temsilcileri, her 3 başvurudan yalnızca 1’ine kredi çıktığından şikayet ediyor. Bu iddiaya destek verenlerden biri de Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas oldu. Elmas, ekimden itibaren konut faizi oranlarının yüzde 1’in üzerine çıkmasının satışları olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, bankaların konut kredisi vermek istememesinin yılbaşından bu yana sektörün cirosunu yüzde 10 geriye çektiğini ifade etti. Elmas, 2018’de faiz oranları ve bankaların konut kredi taleplerini ne ölçüde değerlendireceğinin satışlarda etkili olacağını belirtti.

Son 3 ayda kredili satışlarda dikkat çeken düşüş

Kredili satışlar 11 ayda toplam satış içinde 439 bin adedi buldu. Ancak son 3 ayda kredili satışlarda ciddi bir gerileme görülüyor. Kasım’da kredili satışlar, yüzde 23.9 azalarak 37 bin 250 oldu. Ekim’de yüzde 19.8 gerilemeyle 38 bin 593’e inen kredili satışlar, Eylül’de de yüzde 3.7 düşüşle 40 bin 534’e indi. Temmuz ve Ağustos’ta 2016 darbe girişiminin baz etkisiyle yükselen kredili satışlar, Haziran’da yüzde 3.2 gerilemiş ve 35 bin 210’a inmişti.

Kredi oranı yüzde 65’e indi

Bankaların ev a lmak isteyen vatandaşlara eskisi gibi kredi vermediğini iddia eden konut sektörü temsilcileri, başvuruların 3’te birinin reddedildiğini belirtiyor. Temsilciler, yaşanılan sorunu bankaların sektörü ‘riskli’ görmesine bağlıyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Başvuran tüketicide herhangi bir sorun olmamasına ve sıkıntı yaşanmayacağı öngörülmesine rağmen daha önce yüzde 100 olan kredi verme oranı şu anda yüzde 65’lere geriledi. Yani kredi verilebilecek başvuruların 3’te biri reddediliyor” demişti.

Aşa yaptığı açıklamada, bankaların son dönemde “tabiri caizse yoğurdu üfleyerek yediğini”, kredi verme konusunda “çok cimri” davrandığını söylemişti. Aşa, bankalar bir yıl önce aynı kredi verdiği projeye, şimdilerde kredi vermediğini de iddia etmişti. Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş da bankaların kredi vermemek için ellerinden geleni yaptığını iddia etmiş, “Normalde 500 bin liralık bir eve 400 bin lira kredi çıkabilir. Banka, gelir durumunu baz alıyor ve ona göre kredi veriyor. Önceden kişinin yan gelir beyanı dikkate alınırdı, şimdi orada da zorluk çıkartılıyor” açıklamasını yapmıştı.