Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sözleşmelerde TL’ye dönüşte baz alınacak kur bedeli belli oldu

Sözleşmelerde TL’ye dönüşte baz alınacak kur bedeli belli oldu. TL’ye geçişte mutabakata varamayan taraflar kurda sözleşme tarihini esas alacak. İşte tüm detaylar…

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, Türkiye’de yerleşik kişiler her türlü menkul ve gayrimenkul satış ve kiralamasını TL üzerinden yapacak. Hürriyet Gazetesi’nden Neşe Karanfil’in haberine göre, sözleşmelerde döviz kurundan TL’ye geçişte hangi kurun esas alınacağı belli oldu. TL’ye geçişte mutabakata varamayan taraflar kurda sözleşme tarihini esas alacak.

YENİLEME SÜRECİ TÜFE ORANINA GÖRE BELİRLENECEK

Buna göre; örneğin 2 Ocak 2018’den önce yapılan sözleşmelerde döviz kuru 2 Ocak 2018’deki Merkez Bankası efektif satış kuru olan 3.77 TL olarak baz alınacak. 2 Ocak 2018’den sonra yapılan sözleşmeler için ise sözleşme tarihinde geçerli Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınarak hesaplama yapılacak. Yenileme sürecinde tekrar tespit edilecek tutarların TL karşılığı ise 2 Ocak 2018’den yenileme tarihine kadar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan TÜFE oranına göre belirlenecek.