Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Sözleşmelerde Türk Lirası’na geçiş resmen başladı

Sözleşmelerde TL’ye geçiş bugün itibariyle resmen başladı. Türk Lirası’na geçişte tarafların mutabakatı aranacak. Aksi durumda ise 2 Ocak kuru baz alınacak.

Sözleşmelerde Türk Lirası’na dönüşün esaslarına yönelik tebliğ, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmen yürürlüğe giren tebliğ kapsamında, artık tüm kira, satış ve danışmanlık hizmeti gibi sözleşmeler Türk Lirası üzerinden yapılacak. Mevcut sözleşmelerin Türk Lirası’na geçişinde anlaşmazlık olması durumunda ise 2 Ocak 2018’deki kur baz alınacak.

TARAFLARIN MUTABAKATI ARANACAK

Bugün itibariyle resmen yürürlüğe giren tebliğ kapsamında konut, işyeri, arsa satış ve kira sözleşmeleriyle danışmanlık ve hizmet alımı sözleşmeleri artık Türk Lirası cinsi üzerinden gerçekleşecek. Mevcut sözleşmelerde Türk Lirası’na geçişte geçerli olacak tutar için ise tarafların mutabakatı aranacak.

ANLAŞMAZLIK HALİNDE 2 OCAK KURU ESAS ALINACAK

Türk Lirası’na geçişte mutabakata varılmaması durumunda 2 Ocak 2018 tarihinden önce akdedilen sözleşmelerdeki döviz bedelinin TL'ye çevrilmesinde 2 Ocak’taki Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınacak. Sözleşmeyi imzalayan tarafların mutabakata varması halinde ise söz konusu bedeller farklı rakamlar üzerinden hesaplanabilecek.

BEDEL ARTIŞI TÜFE’YE GÖRE BELİRLENECEK

Taraflar tarafından yeni belirlenen bedeller, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) artışa göre güncellenecek. Söz konusu bedellere, TÜFE oranından daha fazla artış yapılamayacak.

BAZI İSTİSNALARA YER VERİLDİ

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ ile bazı sözleşmelerde istisnalara yer verildi. Türk vatandaşı olmayanların sözleşmeleri ile ihracat, ihracat sayılan satış ve teslimler, transit ticaret ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsam dışında sayılacak. Türkiye’de forma giyen yabancı futbolcuların sözleşmeleri de döviz üzerinden devam edebilecek.