Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Stüdyo daireler tamamen tarih oluyor

Yapımı durdurulan stüdyo daireler tamamen tarih oluyor. Son dairelere talep gösterilmesi üzerine son 1 senede stüdyoların fiyatı arttı, stoklar da bitme noktasına geldi.

Stüdyo yani 1+0 olarak bilinen konutlar tamamen tarih oluyor. 1 Ekim 2017’de yürürlüğe giren imar yönetmeliği ile stüdyo dairelerin yapımı yasaklandı ve bu tarihten itibaren sonra yapılan binalarda stüdyo daire yapılmasına izin verilmedi. Posta Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre; kira getirisi sebebiyle yatırım amaçlı konut alanların tercih ettiği stüdyoların yapımı yasaklanınca son dairelere de ilgi oldukça arttı. Son bir senede piyasada bulunan stüdyo daire stoku da tükenmek üzere.

2 BİNDEN AZ STOK KALDI

Üreticilerin elinde bir elin parmaklarını geçmeyecek sınırlı sayıda konut kaldı. Stüdyo daire stoklarına yönelik olarak yapılan araştırmada, şu anda piyasada 2 bin adetten az stüdyo daire bulunuyor. Toplam konut stoku içinde bu rakam da yok denecek kadar az.

FİYATLARI ARTTI

Stüdyo daireler yasaklanmadan önce, fiyatları artmaktan ziyade geriliyordu. REIDIN-GYODER'in 2016-2017 Ekim rakamlarına bakıldığında stüdyo dairelerin fiyatı bir yılda yüzde 0.05 geriledi. Ancak 1 Ekim 2017’den itibaren son daireleri almak isteyenler talep gösterince fiyatlar artışa geçti. 2017-2018 Ekim döneminde stüdyo daireler yüzde 3.78 değerlendi. Talebi artınca da stüdyolar getiride 1+1, 2+1 ve 3+1 konut tiplerine fark attı.

TALEP 1+1’E KAYDI

Son bir senede piyasadaki stüdyo dairelerin tükenmesi, kira getirisi için konut alanlarda talebin 1+1 dairelere yönelmesini sağladı. Kiraya verilmesi daha kolay ve fiyatı daha uygun olan 1+1 daireler şu anda yatırımcıların gözdesi konumuna geldi.