Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Suriyeli sığınmacılara kalıcı konut verilecek

Türkiye’de yaşayan yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli sığınmacı için kalıcı konut verilmesi gündeme getirildi.

Daha önceden de gündeme gelen ancak detayları hakkında bilgi verilmeyen Suriyeli mültecilere kalıcı konut verilmesi konusu Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından gündeme getirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Suriyeli mültecilere kalıcı konut verileceğini açıkladı. Bakanın yaptığı açıklamadan sonra Suriyeli mültecilere kalıcı konutların nasıl verileceği merak konusu oldu.

Bu alanda TOKİ gibi devlet eliyle yüksek katlı sosyal konutlar yapılması ve sınırlarda çadır ve konteynır kentlerde yaşayan binlerce Suriyeli vatandaşların bu toplu konutlara yerleştirilmesi bekleniyor. Suriye sınırından Türkiye sınırlarına girdikten sonra Kilis, Hatay, Şanlıurfa gibi kentlerde sınır bölgelerinde konumlandırılan çadır ve konteynır kentlerde yaşamaya başlayan Suriyeli mültecilerin kalıcı olarak yerleştirilmesi sorunu gündeme geldi.

Kendi imkanlarını kullanarak sınırdan ayrılan kent içlerine ve ülke genline yayılan Suriyeli mültecilerin şartlarının iyileştirilmesi ve kalıcı konutlarına yerleştirilmesi için önemli bir çalışma başlatılacak.

Türkiye’de kayıtlı Suriyeli mülteci sayısı AFAD tarafından en son 9 Ocak 2018 tarihinde güncellenen bilgilere göre, 3 milyon 466 bin 263 olarak belirlendi.

Bu rakamın kayıt dışı sınırdan geçerek Türkiye’de yaşamaya başlayan Suriyelilerle birlikte 4 milyondan fazla olduğu öngörülüyor. Türkiye’de barınan yaklaşık 3,5 milyon kayıtlı Suriyeli mülteci için Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yapılan açıklamaya göre kalıcı konut üretilecek.

Kısa süre önce Suriyeli mültecilerin kalıcı konutlarına yerleştirilmesine ilişkin açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Erdoğan yaklaşık 3, 5 milyon Suriyeli için kalıcı konutlar oluşturulacağını ve artık Suriyelilerin evlerde yaşayacağını söylemişti. Bu projeyle birlikte Suriyelilerin kendi topraklarına dönmesi için de önemli bir adım atılacağını vurgulamıştı.