Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tamer Özyurt: 2019’da öz kaynağını kullanan şirketler kazanacak

Şirketlerin öz kaynaklarına döndüğü bir döneme girildiğini söyleyen Tamer Özyurt; “2019 yılında öz kaynağını kullanan şirketler kazanacak” dedi.

2018 yılının, krizi yönetebilen firmalar açısından iyi geçtiğini söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, geçtiğimiz yılın firmaların kendisini test etmesini ve öz kaynaklarını gözden geçirmesini sağladığını belirtti.

Borcunu kontrol edebilenlerin ayakta durabildiğine dikkat çeken Tamer Özyurt; “Gelir gider dengesini doğru yönetebilenler yoluna da daha sağlıklı devam edebildi. 2018 yılı, her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de ders çıkarma yılı oldu. Bundan böyle, şirketlerin de öz kaynaklarına döndüğü ve öz kaynakları bünyesinde iş yaptığı bir döneme giriyoruz. Sat-yap devri bitti. Yap-sat devri başladı. 2019 yılında öz kaynağı güçlü olan şirketler kazanacak. Türkiye ve dünya özüne, öz kaynaklarına dönecek. Çünkü son 15 yıldaki para bolluğu bitiyor. Bu durum şirketlerin de özüne dönmesine sebep olacak. Şirketlerin özüne dönmesi öz kaynakları kadar iş yapması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

2018’DE SEKTÖR DİBİ GÖRDÜ

2018’in maliyetlerin arttığı, satış fiyatlarının dip yaptığı bir dönem olduğunu belirten Özyurt, yerli yatırımcı açısından ciddi bir daralmanın yaşandığını ifade etti. 2018'de sektörün dibi gördüğünü ifade eden Özyurt; Bunun birinci nedeni, tamamen faizlerin yüksek olması. Peşin parayla alacak olanların parasının bankada olması ve iyi faiz getirisi konutu ikinci plana itti. İkincisi, kredi faizlerinin çok yüksek olup üçe katlaması. 2018 yılında 500 bin lira kredi alacak kişinin geri ödemesi 1 buçuk milyon TL’ye çıktı. Dolayısıyla kredi alacak kesim gayrimenkulden uzaklaştı” açıklamasında bulundu.

YERLİNİN AÇIĞINI YABANCI KAPATTI

Yerli müşterinin konut almaması nedeniyle durgunluğa giren sektörde, yabancıya hitap eden projelerin yara almadığını söyleyen Tamer Özyurt; “Esenyurt, Beylikdüzü, Bahçeşehir, Başakşehir ve Büyükçekmece bir yabancı ilgisi var. Bu bölgede de en büyük teveccühü de biz alıyoruz. Çünkü rakiplerimizin çoğu havlu attılar. Yabancıları çok ciddi mağdur eden firmalar oldu. İşini düzgün yapanlar ise başarılı oldu. Türkiye geneline baktığımızda yabancıların projelere ilgisi maksimum yüzde 5’lerdeyken bizim şirket bünyesinde 2018 yılı öncesinde yüzde 30-35 aralığında olan ilgi 2018’de yüzde 90’a kadar yükseldi. Önceki yıla göre 2018’de yabancı satışımızın iki misli üzerine çıktık. Biz, yabancıyı hiçbir zaman çok büyük bir rant olarak görmedik. Yerliye 100 liraya satarken, yabancıya 150’ye satalım düşüncesinde olmadık” diye konuştu.