Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tamer Özyurt: “Kredi faiz oranlarının düşmesiyle hem üretici hem tüketici kazanacak”

Hükümet tarafından seçim öncesi konut sektörünü canlandıracak teşvikler art arda geliyor. Son olarak beş banka düşük faizle konut kredisi veriyor. Peki, sektör ne diyor?

Konut teslimlerinde KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi ve tapu harç bedellerinin yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürülmesiyle hem tüketiciyi hem de üreticiyi ilgilendiren masraf kalemlerinde önemli indirimler yapıldı. Bu teşviklerin hemen ardından geçen hafta başında Başbakan Binali Yıldırım da Ziraat Bankası önderliğinde, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankalarının konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına düşüreceğini açıkladı.

Bu hafta da bankalar art arda konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98 seviyesine çektiğini açıkladı. Peki, sektör temsilcileri bu konuda ne düşünüyor? Konut sektörü teşviklerinden nasıl dönüş alınacağını tahmin ediliyor? Konut sektörüne yapılan önemli teşvikler hakkında konuşan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesiyle hem satıcının hem de alıcının kazanç sağlayacağını ifade etti.

“Hem tüketici hem üretici kazanacak”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özyurt, faizlerin düşürülmesinin daralan piyasalara çok canlılık katacağının altını çizerek, piyasada dövizlerdeki ve yüksek faiz nedeniyle konut satışlarının ciddi anlamda daraldığını söyledi.

“Yüzde 15’lik düşüş ilk 3 ayda telafi edilecek”

Özyurt, "Bu indirimle konut ihtiyacı olup da yüksek faiz nedeniyle bunu erteleyen alımlar harekete geçecektir. Hem tüketici hem üretici kazanacak. İnşaat sektöründeki likiditenin artmasıyla diğer sektörler de olumlu etkilenecek. İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre konut satışlarında yüzde 15 gibi bir düşüş vardı. Önümüzdeki üç aylık süreçte bunu telafi ederek geçen yılı yakalarız. Geçen yıl 1,4 milyon konut satılmıştı. Bu şekilde gitseydi yakalayamazdık ancak şimdi geçen yılı yakalayacağımızı düşünüyorum” dedi.