Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tapu harcı ve KDV indirimi bugün sona eriyor

Tapu harcı ve KDV indiriminde bugün son gün. Uygulama ile birlikte tapu harcı ve KDV’de indirim yapılıyor.

5 Mart 2018 günü Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla hayata geçirilen Tapu harcı ve KDV indirimi bugün sona eriyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla başlatılan indirim kapsamında konut teslimlerinde yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanıyor. Konut ve işyerlerinde tapu harcı ise binde 20’den binde 15’e indirildi.

TAPU HARÇLARI İNDİRİLDİ

Uygulama kapsamında tapu harcı, konut ve işyerleri için binde 20’den binde 15’e düşürüldü. Örneğin, satış bedeli 300 bin TL olan bir daire için alıcı ve satıcı ayrı ayrı olmak üzere 6 bin TL’den toplam 12 bin TL’lik harç ödüyordu. İndirim uygulaması ile birlikte bu rakam alıcı ve satıcı ayrı ayrı olmak üzere 4 bin 500 TL’den toplam 9 bin TL ödeyecek.

KDV YÜZDE 8’E ÇEKİLDİ

Uygulama kapsamında bir diğer indirim ise KDV’ye geldi. Konut ve işyeri teslimlerinde yüzde 18 olan KDV, yüzde 8’e çekildi.

Yüzde 8 KDV uygulaması, net alanı 150 metrekare ve üzerinde olan konutlar için geçerli. Örneğin, 500 bin TL’lik bir konut için toplam 90 bin TL olan KDV bedeli, bugün sona erecek olan uygulama ile birlikte 40 bin TL’ye indirildi.