Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tapu harcı ve KDV indirimi konut satışlarını canlandırdı

Tapu harcı ve KDV indirimi konut satışlarını canlandırdı. Sürenin yıl sonuna kadar uzatılmasının sektöre kısa vadede ivme kazandırması bekleniyor.

Mayıs ayında alınan KDV ve tapu harcı indirim uygulaması 31 Aralık’a kadar devam edecek. İndirim kapsamda konut satışlarında tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e, KDV oranı ise yüzde 18’den 8’e indirildi. Söz konusu indirim kararlarıyla birlikte konut satışları canlandı.

KONUT ALMANIN TAM ZAMANI

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre; KONUTDER Başkanı Altan Elmas, KDV ve tapu harcı indiriminin sektör için çok önemli bir karar olduğunu belirtti. KDV indirimi yüksek metrekareli konutlar, dükkân ve ofislerdeki indirimli satışları, tapu harcı indirimi ise konut satışlarını harekete geçirdiğini dile getiren Altan Elmas; “Sonuçta yüzde 10’luk KDV indirimi ve tapu harcı indirimi gayrimenkul bedeli üzerinde çok ciddi bir rakama tekabül ediyor. Enflasyonla mücadele kapsamında ilaveten bir yüzde 10 da firmalar indirim yapınca büyük bir alım imkanı doğmuş oldu” dedi.

Konut ve ticari gayrimenkullerde bir canlanma başladığını dile getiren Altan Elmas, bunun Aralık ayında daha da artacağını vurguladı. Birçok ürünün aksine konut fiyatlarında maliyet artışları fiyatlara yansımadığının altını çizen kullanan Elmas, pek çok açıdan konut ve ticari gayrimenkul almanın tam zamanı olduğunu da sözlerinde vurguladı.

SÜRENİN UZATILMASI SEKTÖRE İVME KAZANDIRACAK

İndirim kararının hem vatandaş hem de sektöre katkı sağlayacağını belirten GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, tapu harçlarının yüzde 4’den 3’e indirilmesi ve konut satışında yüzde 18’den 8’e düşen KDV’nin yılsonuna kadar uzatılmasının kısa vadede sektöre ivme kazandıracağını söyledi. Feyzullah Yetgin, vergide indirim oranlarının sürmesinin hem konut alıcısı hem sektör için çok önemli olduğunu vurguladı.

Türk halkının her dönemde gayrimenkul sahibi olmak gibi bir alışkanlığı olduğunu söyleyen Feyzullah Yetgin; “Bu eğilimi, tasarruf, sosyal güvenlik sistemi bağlamında da değerlendirdiğimizde, konut sahibi olmanın bir yandan da mecburiyet olarak görüldüğünü söyleyebiliriz” dedi.

Konut alıcısı için bu oranların her zaman çok önemli olduğunu ve bu indirimlerin kalıcı hale getirilmesini beklediklerini kaydeden Feyzullah Yetgin, vergi indirimine devam kararın konut satışlarında olumlu etki yapacağının altını çizdi. Yetgin, gayrimenkul sektörünün kasım ve aralık ayı verileri açıklandığında bu pozitif etkinin daha net görüleceğini de sözlerine ekledi.