Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tapu harcı ve KDV indirimi vatandaşa kazandıracak

Konutta tapu harcı ve KDV indirimi 31 Aralık’a kadar uzatıldı. Sürenin uzatılması ile birlikte vatandaşa büyük avantajlar sağlanıyor. Detaylar haberimizde…

Bakanlar Kurulu kararıyla hayata geçirilen konutta KDV ve tapu harcı indiriminin süresi 31 Aralık'a kadar uzatıldı. Uygulama ile birlikte konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV yüzde 8’e, tapu harcı oranı da yüzde 4’ten 3’e indirildi.

VATANDAŞIN KAZANCI NE KADAR?

Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; KDV ve tapu harcı indirimin vatandaşın cebine katkısı büyük. Örneğin 500 bin TL’lik bir evin yüzde 18 KDV ile satılması durumunda vatandaşın indirim öncesi bu eve ödeyeceği KDV 90 bin TL’yken, indirimle 40 bin TL’ye düşüyor. Yani sadece KDV’den 50 bin TL kâr elde ediliyor.

Aynı ev için indirimsiz tapu harcı 20 bin TL’yken, indirimle birlikte bu 15 bin TL’ye düşüyor. Tapu harçlarını yarı yarıya alıcı ve satıcı tarafından ödeniyor. Bu durumda alıcı 500 bin TL’lik bir evde toplam 52 bin 500 TL avantaj sağlıyor.

Mayıs başında sadece konutlar için açıklanan KDV indirimi yaklaşık 2 hafta sonra ofis ve dükkan gibi ticari birimler için de uygulamaya başlandı. İndirim tarihinin yıl sonuna kadar uzatılması ile birlikte ticari ünite satın alanlar da önemli avantaj sağlayacak.

KALICI ÇÖZÜM BEKLENİYOR

Gayrimenkul sektöründeki firmalar ve dernekler, KDV ve tapu harcı indirimlerinin uzatılmasını talep ediyordu. Sektör temsilcileri, indirimin süresinin uzatılmasıyla birlikte konut sektöründe hareketlenme olmasını bekliyor. Yılın ilk 9 ayında 1 milyon konut satışının aşıldığı, 2018’de de 2017’de olduğu gibi 1.4 milyon rakamına ulaşılması bekleniyor.