Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tapu harcı ve KDV indiriminde süre uzatıldı

Tapu harcı ve KDV indiriminde süre yıl sonuna kadar uzatıldı. İndirimlerle ilgili tüm detaylar haberimizde…

Tapu harcı ve KDV indiriminde süre resmen uzatıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konutta tapu harcı ve KDV indirimlerinin yıl sonuna kadar devam edeceğini açıkladı.

RESMİ GAZETE’NİN MÜKERRER SAYISINDA YAYIMLANDI

Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konutta tapu harcı ve KDV indirimlerinin yıl sonuna kadar devam edeceğini açıkladı. Tapu harcı ve KDV indiriminin yıl sonuna uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı dünkü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

ALICI VE SATICIYA BÜYÜK İNDİRİM SUNULUYOR

Bakanlar Kurulu kararı ile birlikte konut ve işyerlerinde tapu harcı binde 20'den binde 15'e indirildi. Örneğin, satış bedeli 300 bin TL olan bir konut için alıcı ve satıcı ayrı ayrı olmak üzere 6 bin TL’den toplamda 12 bin TL harç ödemesi yapıyordu. İndirim ile bu tutar her bir taraf için 4 bin 500 TL’den toplamda 9 bin TL’ye indirildi. Bir diğer indirim ise KDV’ye getirildi. 150 metrekareden büyük konutların tesliminde alınan yüzde 18 KDV oranı yüzde 8’e indirildi.

Tapu harcı ve KDV indirimi uygulaması normal şartlarda 31 Ekim’de sona eriyordu. Alınan karar ile birlikte uygulama 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı.

İMSİAD UZATILMASI ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

Daha önce son tarihi 31 Ekim olarak belirlenen indirimlerle alakalı olarak İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç uzatılması için çağrıda bulunmuştu. Mustafa Andıç, “Oranlarının bu ortamda yükseltilmesi, sıkıntıda olan sektöre hepten köstek olacaktır” ifadelerini kullanmıştı.