Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tapu harcı ve KDV indiriminde süre uzatıldı

Gayrimenkul sektörünün beklediği haberi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak verdi. Tapu harcı ve KDV indirimi 3 ay süreyle uzatıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gayrimenkul sektörünün beklediği müjdeyi dün sosyal medyadan verdi. Berat Albayrak, tapu harcı ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle devam edeceğini açıkladı.

KDV VE TAPU HARCI İNDİRİMİ

Konut ve iş yerleri için tapu harçları yüzde 3 olarak hesaplanmaya devam edecek. 300 bin TL bedelindeki bir konut için 6 bin TL alıcı, 6 bin TL satıcı olmak üzere toplamda 12 bin TL harç ödemesi yapılıyordu. İndirim ile birlikte bu ev için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL harç ödemesi yapılacak. Böylece toplamda 3 bin TL kâr edilecek.

Konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV ise yüzde 8 olarak tahsil edilmeye devam edilecek. 500 bin TL değerindeki bir konut yüzde 18 KDV ile satıldığı düşünüldüğünde vatandaş indirim öncesi bu konuta 90 bin TL KDV ödenirken, indirimle birlikte 40 bin TL tahsil edilecek. İndirim kampanyasının uzatılmasıyla vatandaş ile 50 bin TL kâr etmeye devam edecek.