Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tapu harçlarına 30 Eylül’e kadar indirim yapıldı

Tapu harçlarına yapılan indirim sonrasında konut sektörünün canlanması bekleniyor. Yeni düzenleme sayesinde konut satışlarının yüzde 10 artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Hem dünya hem de Türkiye’de yaşanan bazı olumsuz gelişmeler konut sektörünü ciddi anlamda etkilemeye devam ediyor. Bunun üzerine ülkemizin en önemli sektörlerinin başında yer alan inşaata devlet müdahalesi başladı. 30 Eylül’e kadar tapu harcının azalması ve damga vergisi oranının sıfırlanması sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü. Yeni alınan kararlar sonrasında konut satışlarının yüzde 10 artması bekleniyor.

Konut satışlarında artış bekleniyor

Sektör temsilcilerinin uzun zamandır beklediği bu karar 15 Mart tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Daha önce yapılan KDV düzenlemesiyle birlikte konut fiyatlarında ciddi bir avantaj yaratacağı ifade ediliyor. KDV, damga vergisi ve tapu harçlarından yapılan düzenlemelerin gayrimenkul alımı yapmak isteyenler için bir fırsat olduğu dile getiriliyor.

Türkiye’den ev alan yabancıya vatandaşlık verilecek

Yerli alıcı için yüzde 10'u bulan KDV indirimi yapıldı ve yaklaşık yüzde 1 olan damga vergisi sıfırlandı. Bunun yanı sıra inşaat sektörü için birtakım düzenlemeler yapıldı. Örneğin Türkiye’den ev alan yabancıya vatandaşlık hakkı tanınacak ve bu kişiler KDV ödemekten muaf tutulacak.

Emlak Konut GYO önderliğinde başlatılan konut kampanyalarının beklenenden daha çok ilgi görmesi sektöre canlılık getirdi. Tüm bu uygulamaların etkisi ile gayrimenkul sektörünün 2017 yılı içinde rekor satış seviyesine ulaşması bekleniyor.