Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tapuda sahteciliğe karşı ortak altyapı kuruldu

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Noterler Birliği, sahte vekaletle satışı önlemek için harekete geçti. Vekaletin sahte mi gerçek mi olduğu anında görülebilecek.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Noterler Birliği tapu dairelerinde sahte vekaletle mülk satışını önlemek için harekete geçti. Hürriyet Gazetesi’nden Eray Görgülü’nün haberine göre; Türkiye Noterler Birliği ile işbirliği yapan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ortak bir altyapı oluşturdu. Oluşturulan altyapıyla satış sırasında tapu görevlisi vekaletin sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anında görüp müdahale edebilecek.

KURUMLAR ARASI PROTOKOL İMZALANDI

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, başlatılan yeni uygulama hakkında bilgi verdi. Tapu dairelerinde yaşanan sahtecilik olaylarını önlemek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’yle veri paylaşımına yönelik bir protokol imzaladıklarını söyleyen Dursun Cin; “Noterlik bilgi sistemini kurduktan sonra noterlerde yapılan işlemlerin merkezde toplanmasını sağladık. Türkiye haricinde de, 200 konsoloslukta yapılan bütün işlemler anlık olarak bir merkezde toplanıyor. Hannover’de verilen vekalet, 2 dakika içerisinde Türkiye’nin her yerinden görülebilir hale geldi. Bunu bir adım öteye taşıdık ve karşılıklı teyit mekanizmasını geliştirdik. Şu an birçok kurumla bunu yapıyoruz” diye konuştu.

VEKALETİN DOĞRULUĞU TESPİT EDİLECEK

Tapu dairelerinde yaşanan sahtecilik olaylarını yeni sistemle önlemiş olacaklarını ifade eden Dursun Cin; “Tapu diyor ki; ‘A kişisi bana vekaletle mülk satışı için başvurdu. Bu vekaletin doğru olup olmadığını teyit etmem lazım. Bu noktada, kurduğumuz ortak altyapıyla tapu görevlisi Noter Bilgi Sistemi’ne girecek ve bu vekaletin doğruluğunu tespit edecek” ifadelerini kullandı.