Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tapuda yeni dönem: Satın alınan konutlar 3 boyutlu görülebilecek

Tapuda yepyeni bir dönem başlıyor. Bundan sonra satın alınan konutlar tapusunda 3 boyutlu olarak görülebilecek.

Tapuda 3 boyutlu dönem başlıyor. Satın alınan konutlar tapularında 3 boyutlu olarak yer alacak. Konuyla ilgili açıklamayı Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı yaptı. Adlı yeni bir uygulama üzerinde çalıştıklarını ve bu uygulama sayesinde tapuda konutların 3 boyutlu olarak yer alabileceğini söyledi.

Bundan sonra vatandaşlar bir konut satın aldıktan sonra tapularında konutlarını 3 boyutlu olarak görebilecek. Tapu ve kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı tapudaki üzerinde çalışılan yeni uygulama hakkında açıklamalarda bulundu. Adlı, hazırladıkları yeni bir proje ile vatandaşların satın alacağı evin için kadar her türlü detayları görüp inceleyebileceklerini söyledi.

Gayrimenkul sektörüne ve tapu işlemlerine yepyeni bir boyut kazandıracak 3 boyutlu uygulama sayesinde vatandaşlar satın aldıkları dairelerinin her detayını 3 boyutlu formatta inceleyebilecek.

Grafik haritalara bakıldığında sadece çizgisel olarak, iki boyutlu bir görüntünün olduğunu ifade eden Adlı, artık bu görüntünün yeterli gelmediğini, üzerinde çalışılmakta olan proje ile bu görüntünün 3 boyutlu hale taşınacağını, akıllı verilere dönüştürülerek gerekirse vatandaşın kendi dairesinin içine girip oradaki brüt alanı görüp inceleyebilecek şekilde bir uygulama geliştireceklerini söyledi.

Vatandaşa kapsamlı bir hizmet sunmak için çaba gösterdiklerini anlatan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Adlı, vatandaşların sektörde uğradığı mağduriyetlere de değindi: “

"Diyelim ki konut satın alıyorsunuz, emlakçılar ya da birileri size 'Bu ev senindir.' diye gösteriyor ama o evin parsel ve ada numarasını değiştirip, başka bir ev satması da mümkün olabiliyor. Projeyle vatandaş o evi gördükten sonra tapuda da bu detay bilgileri görecek ve zeminle tapudaki bilgileri eşleştirme şansı mümkün olacak."

3 boyutlu tapu uygulaması projesi ile ilgili çok büyük bir özenle çalışma yürüttüklerinin altını çizen Adlı, en az 5 santimetre hassasiyetinde datalar üzerinde çalıştıklarını ve google’ın çekimlerinin 5-6 metre boyutunda olduğunu söyledi. Vatandaşların uygulama sayesinde google’dan çok net ve çok fazla detayı bir arada görebileceğini de ekledi.