Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tarihi Yarımada’da imar planları yeniden ele alınacak

Bakanlık, Tarihi Yarımada’daki varlıklarının korunması için düğmeye bastı. Hazırlanacak olan envanter ile koruma amaçlı imar planları yeniden ele alınacak.

Tarihi Yarımada için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan içerisinde Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camisi, Ayasofya Müzesi, Kapalı Çarşı gibi birçok kültürel değere sahip Tarihi Yarımada’yla ilgili kurumlarda tescilli eser listelerine yönelik verilerin birbirinden farklı olduğunu belirleyen Bakanlık, bu noktada ilgili belediyelerin listelerini oluşturup envanter hazırlayacak.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; ilk olarak kurumların listesinde yer alan kültürel varlıklar, harita üzerine yansıtılacak. Bu harita çerçevesinde Tarihi Yarımada üzerindeki kültürel varlıkların durumu ve belirlenen yerlerde olup olmadıklarına ilişkin yerinde incelemeler yapılacak ve çalışmalara başlanacak.

Yapılan incelemelerin tamamlanmasıyla birlikte Tarihi Yarımada’nın güncel durumunu, alanda ne kadar kültürel varlığın bulunduğunu net bir şekilde ortaya koyacak güncel bir envanter elde edilecek. Söz konusu bu envanter, ilgili kurum ve kuruluşlara da dağıtılacak. Ardından da Tarihi Yarımada’da koruma amaçlı imar planları yeniden değerlendirilecek.

Hazırlanacak olan envanter, Tarihi Yarımada’ya yönelik koruma amaçlı imar planlarının da tekrar ele alınmasına imkan sağlayacak. Uzmanlar, söz konusu bu envanterin koruma amaçlı imar planlarının revize edilmesine de gerekçe olacağı konusunda hem fikir.