Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tarihi Yarımada’daki otelciler İmar Barışı’nı bekliyor

İmar Barışı’nda süre 31 Aralık’a kadar uzatıldı. Tarihi Yarımada’daki bazı alanlar uygulamada kapsam dışı kaldı. Uygulamadan yararlanamayan otelciler destek beklediklerin

İmar Barışı’nda süre yıl sonuna kadar uzatıldı. Başvuruların alınmaya devam ettiği uygulamada Tarihi Yarımada'da bazı alanlar kapsam dışı bırakıldı.

Sirkeci Otelciler Birliği Başkanı Ahmet Yaşar; Sirkeci’nin bu kapsamda en az tarihi esere sahip bölge olduğunu ifade etti. Çizilen sınırların dışında birçok tarihi eser, arkeolojik alan, binlerce tescilli yapının olduğunu vurgulayan Ahmet Yaşar; “Çizginin içinde kalan oteller ise tescilli olsun ya da olmasın İmar Barışı'ndan yararlanamıyor. Bundan dolayı oteller, kapatılma ve mühürlenme sorunlarıyla boğuşuyor. Bu konuda destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TARİHİ YAPILAR TAHRİP TEHLİKESİ ALTINDA

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre; Ahmet Yaşar, İmar Barışı’ndan yararlanamayan onlarca tarihi yapının tahrip edilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını vurguladı. Çizginin dışında kalanların İmar Barışı'ndan yararlanırken yeni yapılmış binaların yararlanmadığını belirten Yaşar; “Tescilli binaların dışında kalanlar bu yasadan faydalansın. Her yerde tescilli bina var. Fatih'te, Taksim'de, Galata'da, Pera'da, Balat'ta İstanbul'un her yerinde var. Fatih'in de bir kısmı İmar Barışı’na girmedi. Ortaya böyle bir haksızlık çıktı” diye konuştu.

400'E YAKIN OTEL KAPATILABİLİR

Sirkeci’nin turistlerin konaklaması açısından özellikle önemli olduğunu ve yılın her ayında yoğun olduğunu vurgulayan Sirkeci Otelciler Birliği Başkanı Ahmet Yaşar; bazı otellerin kapsam dahiline girememesinin sonucunda ruhsatları olmadığı için mühürlendiğini ifade etti.

400’e yakın otel kapatılma sorunu ile karşı karşıya kaldığını belirten Ahmet Yaşar; “Bu yaklaşık olarak 20 bin yatak demek. Bu binaların olduğu yerde arsaların maliyeti oldukça yüksek. Barıştan yararlanılsaydı her bir otel hazineye 300 bin TL ile 1.5 milyon TL katkı sağlayacaktı. Sirkeci'de tarihi eser bulunmamasına rağmen otellere bir kolaylık sağlanmıyor. Bunun sonucunda ise mağduriyetler oluşuyor” dedi.