Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tasfiye Kararnamesi’nin gecikmesiyle birlikte patronların teminat mektupları yandı

Tasfiye Kararnamesi 18 Ocak’ta yürürlüğe girdi. Kararnameyi bekleyen müteahhitleri kararın gecikmeli çıkması nedeniyle teminat mektuplarının yanması sorunuyla karşılaştı.

Kamu müteahhitlerini rahatlatacak Tasfiye Kararnamesi’nin gecikmesiyle birlikte teminat mektupları geçersiz kaldı. Artan kur nedeni ile meydana gelen fiyat farkı, kamu müteahhitlerini zor duruma düşürdü. Tasfiye Kararnamesi bekleyen müteahhitleri kararın gecikmeli çıkması nedeniyle teminat mektuplarının yanması sorunuyla karşı karşıya kaldı.

Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre; Eylül 2018’de konuşulmaya başlayan Tasfiye Kararnamesi ile iş insanları ya fazladan para almayı kabul edip işi bitireceklerdi ya da hiçbir ceza ödemeden işi bırakacaklardı. Ancak bu kararname Ocak 2019’da yürürlüğe girdiği için bir çok müteahhidin bankadaki teminat mektuplarını zora soktu.

18 OCAK'TA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

18 Ocak 2019’da yayınlanarak yürürlüğe giren Tasfiye Kararnamesi teminat mektuplarını kurtaramadı. Aralık 2018’de çıkması beklenen ve sektör tarafından umutla beklenen kararnamedeki gecikme binden fazla müteahhidin bankalara verdiği teminat mektuplarını yaktı.

Sektörün önde gelen isimleri, zararın 2.5 milyar TL'yi bulduğunu tahmin ediyor. Mağduriyetin özellikle belediyelerin süre uzatımına gitmemesi ve yeni ihalelere girmelerinin engellenmesinden kaynaklandığı da ifade ediliyor. Müteahhitler, söz konusu gecikmeden dolayı yanan teminat mektuplarının iadesini ve yeni ihalelere girme konusundaki yasağın kaldırılmasını istiyor.