Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Taşınmaz Değerleme Sistemi 2 pilot ilde başlatılacak

Murat Kurum, Taşınmaz Değerleme Sistemi’nin iki şehirde pilot uygulama olarak başlatılacağını açıkladı.

Taşınmaz Değerleme Sistemi uygulaması hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, söz konusu uygulamaya yönelik düzenlemeyi içeren yönetmelik taslağının Cumhurbaşkanlığı’na gönderildiğini ifade etti. İncelemelerin yapıldığını belirten Murat Kurum; “İncelemeler tamamlandığında iki şehrimizde, ilçelerimizde pilot uygulamaya geçeceğiz. Ardından taşınmazların gerçek değeri üzerinden satışına ilişkin uygulamayı önümüzdeki yıl itibariyle başlatıyor olacağız” şeklinde konuştu.

BAĞIMSIZ DEĞERLEME KURULUŞLARI YAPACAK

Bakan Kurum, taşınmaz maliklerinin tapu devirlerini yaparlarken bulundukları, sahip oldukları alana veya gayrimenkule ilişkin bir değerleme çıkarılacağını belirtti. Değerlemenin bağımsız kuruluşlar tarafından yapılacağını söyleyen Kurum; “Söz konusu değerlenmeler komisyonumuzca da değerlendirilecek. Bu rakamların doğru bulunmasının ardından bu değerleme üzerinden de tapu devirleri gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞTAN CÜZİ BİR MİKTAR ALINACAK

Murat Kurum, en az maliyetle, en doğru bilginin alınabileceği bir sistem kurulacağını vurguladı. Vatandaşa cüzi de olsa bir ücret yansıyacağını belirten Kurum; “Zaten zaman içerisinde tüm Türkiye'mizin değerleme haritaları çıkmış olacak. Eğer mevcut binada değerleme varsa o değerlemeler de dikkate alınacak” dedi.