Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Taşınmaz Değerleme Sistemi hayata geçiriliyor

Gayrimenkul sektörüne yönelik farklıları ortadan kaldıracak ve tek fiyat getirecek olan TDS hayata geçiriliyor. İşte sistem ile ilgili tüm detaylar...

Gayrimenkul sektörüne yönelik farklıları ortadan kaldıracak ve tek fiyat getirecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi hayata geçiriliyor. Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter’in haberine göre; üzerinde yaklaşık 10 yıldır çalışılan Taşınmaz Değerleme Sistemi Yeni Ekonomi Programı’na alındı.

Gayrimenkullere tek fiyat getirecek olan Taşınmaz Değerleme Sistemi ile gayrimenkul vergilendirme sistemi sil baştan değişecek. Böylece gayrimenkul alımlarında emlak vergi değeri üzerinden beyan edilen rakam ile gayrimenkulün gerçek değeri arasındaki uçurum da sona erdirilmiş olacak. Taşınmaz Değerleme Sistemi üzerinden belirlenen fiyat ortalamaları ile gayrimenkuller, gerçek değerleri üzerinden tapuda da işlem görecek.

BÖLGESEL FİYATLAR ÇIKARILACAK VE ALTI KABUL EDİLMEYECEK

Bakanlığın, düzenleme üzerinde 10 yıldır çalıştığını ve bölgesel fiyatlar tespit edildiğini belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, yeni sistem ile her bağımsız bölümün kimliği olarak tanımlanan MLS (Multiple Listing Service) sistemine doğru da geçiş yapıldığını belirtti. Aşa, artık belirlenen fiyatlar altında bir rakamın tapuda kabul edilmeyeceğini de söyledi.

4 BİN 500 TL FARK ÇIKACAK

Taşınmaz Değerleme Sistemi sonrasında örneğin tapuda 250 bin TL olarak gösterilmiş 400 bin TL satışlı bir konutun gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi durumunda binde iki olan emlak vergisi 500 TL’den 800 TL’ye çıkacak. Ekim 2018’den sonra yüzde 4 olacak olan yüzde 3’lük tapu harcı ise 7 bin 500 liradan 12 bin liraya yükselecek.