Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Tatilde ev kiralayacaklara ‘çantacı’ uyarısı!

Yaz tatilinde kıyı kesimlerinde ev kiralamayı düşünen tatilcilere ‘çantacı’ uyarısı yapıldı. Bu emlakçılara dikkat edin!

Sıcak aylar geldi çattı. Yıllık izinler, hafta sonu kaçamakları için en uygun zaman. Kimi zaman daha rahat etmek kimi zaman da daha uygun fiyatlı ya da merkezi konumlarda da alternatifleri bol olduğu için ev kiralamayı tercih ediyoruz. Ancak yazlık bölgelerde ‘çantacı’ diye isimlendirilen emlakçılara karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği İkinci Başkanı Aytaç Feda, yurdun özellikle kıyı kesimlerinde tatil yapmak için ev kiralamak isteyen vatandaşların ofisi bulunmayan ‘çantacı’ şeklinde isimlendirilen seyyar emlakçılara dikkat etmesi gerekiyor.
Feda, “Sahil kısımlarında emlakçılık yapanların yüzde 70’i kaçak. Bunlar mantar gibi yazın çıkarlar. Çantacıdır, bunlar. Kışın kaybolurlar. Yazın sülük gibi yapışırlar. Orada insanların kanını emerler” dedi.

Günlük olarak kiralanan evlerin Jandarma’ya bildirilme zorunluluğu olduğunu açıklayan Feda, “Sahil kısımlarında kiraya verdiğiniz evleri, günlük, haftalık, jandarmaya bildirme zorunluluğu var. Bildirmeyenler suç işler. Bunların jandarma tarafından takibi yapılmalı. Çünkü kiraya verilen konutlarda hırsızda kalabilir, kaçakta. Bizim ailelerimizde kalıyor. Yerleşmiş halkta kalıyor. Bunlarla ilgili önlem alınmasında fayda var. Bu önlemi alacak kişiler maliye, bölgenin güvenlik amiri, valilik ve kaymakamlık” şeklinde konuştu.

Bu konuda tatilcileri uyaran Feda, vatandaşların öncelikli olarak günlük daire kiraladıkları emlakçıya yerleşik yerlerinin olup olmadığını evlerinin jandarmaya bildirilip bildirilmediğini sorması gerekiyor. Ofisi olmayan emlakçılardan ev kiralanmaması gerektiğini söylüyor. Evi kiralayan kişiler sonraki süreçte oluşabilecek hiçbir sorunda misafir müşterinin yanında olmuyor. Sorumluluk almıyor. Vatandaşlar da daha sonraki süreçte karşılaşabilecekleri herhangi bir sorunda muhatap bulamıyorlar.

Bayram ve diğer özel günlerde kiraların artış gösterdiğini de ifade eden Feda, “Bayram ve özel günlerde kiralar fırlıyor. Bu yanlış bir olgu. Bir gecelik 300 ila 500 lira arasında değişiyor ev kiraları. Kiracı, tuttuğu evin kirası yüksek olduğu için bu sefer eve zarar veriyor. Çeşmesini kırıyor, dolabını kırıyor. Etrafına zarar veriyor. Gerçekten tatil yapacak kişilere makul fiyattan evler kiraya verilmeli. Ev sahipleri de hem evlerine verilen zarardan kurtulacak hem de rahat edecek” diye konuştu.