Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

TESK: “İnşaat sektörü satışlar üzerindeki yüzde 20’lik indirimi sürdürmeli”

Konut fiyatları ve konut kredi faizlerinin yeniden yükselmesine ilişkin açıklama yapan TESK Genel Başkanı Palandöken ‘indirim devam etmeli’ dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada konut fiyatları ve konut kredisi faiz oranlarında yapılan indirimlerin yılın ikinci yarısında da sürmesi gerektiğini söyledi.

Geçen haziran ayında sona eren konutta peşin ve kredili alımlarda yüzde 20’lik indirimin ve konut kredi faizlerinin indirilmesinin inşaat sektöründe çok olumlu dönüşler sağladığını ifade eden TESK Genel Başkanı Palandöken geçen aylarda sağlanan teşviklerin devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

2018 yılının ikinci yarısında da konut teşviklerinin sürmesi gerektiğini söyleyen Başkan Palandöken, konut kredisi faiz indirimlerinin ve konut satışları üzerindeki yüzde 20’lik indirimin devam etmesi üzerinde durdu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, geçen aylarda konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve konut fiyatlarında yüzde 20’lik indirim uygulanması ile birlikte konut satışlarının 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 22,4 oranında artış yaşayarak 119 bin 413 adet seviyesine ulaştığını hatırlattı. Ekonominin canlanması ve sektördeki hareketliliğin devam edebilmesi için konut fiyatlarındaki indirimin devam etmesi gerekliliğine değinen Palandöken konut kredisi faizlerinin yeniden yükselmesiyle vatandaşın zora girdiğini ifade etti.

Konut kredisi faiz oranlarının aniden gösterdiği artışla birlikte sektörün olumsuz etkileneceğini ifade eden Başkan Palandöken, konuya ilişkin şunları kaydetti:

“Ekonomimizdeki iniş çıkışlar vatandaşı zaten zor durumda bırakırken, bu faiz artışı konut satışlarını olumsuz etkileyecektir. Bankalar ve inşaat sektörü satışların artması için yine el birliğiyle indirime gitmeli. Çünkü konut satışları tüm piyasaları canlandırıyor.

“İnşaat sektörü satışlar üzerindeki yüzde 20’lik indirimi sürdürmeli”

Konutun çevresindeki berber, manav, bakkal esnafı, oradan geçen dolmuş, taksi vesaire şoför esnafı gibi herkes kazanıyor. Bu sebeple yılın ikinci yarısında da en azından yıl başına kadar ekonominin de hareketlenmesi için bu konut seferberliği devam etmeli. Bankalar faizleri düşürmeli, inşaat sektörü satışlar üzerindeki yüzde 20’lik indirimi sürdürmeli.”