Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

TMSF’den Dumankaya mağdurlarına müjde

TMSF’den el konulan Dumankaya İnşaat’tan konut alan vatandaşlara müjde geldi. Projelerin tamamlanarak vatandaşlara teslim edileceği belirtildi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF), 2016’da yönetimine el koyduğu Dumankaya İnşaat’tan konut satın alan ancak mağdur olan vatandaşlara müjde geldi. Yeni Akit Gazetesi'nde yer alan habere göre; atadığı kayyım yoluyla mağdurlara yazılı bilgilendirmede bulunan TMSF, atama sonrası yapılan incelemelerde şirketlerin taşeron, arsa sahipleri, personel, tapu sahipleri, yarım kalan inşaat projeleri gibi birçok borcunun bulunduğunun görüldüğü ifade edildi. Yeterli maddi kaynağın olmaması nedeniyle Dumankaya Mozaik Projesi’nin tesliminin planlanan dönemde gerçekleştirilememiş olduğunu belirten TMSF; “Ancak yaşanan sıkıntılara rağmen Şirket bugün itibariyle mevcut imkânları ile projenin yer aldığı 1933 Parselde yüzde 68,1931 Parselde yüzde 42 ilerleme seviyelerine getirilebilmiştir” ifadelerini kullandı.

SÖZLEŞME İMZALANDI

Dumankaya projelerinin tamamlanması için EURABAU ile sözleşme imzalandığı belirtilen açıklamada, “Yapılan detaylı çalışmalar neticesinde, 24 Ekim 2018 tarihi itibariyle öncelikle ‘Dumankaya Mozaik Projesi’ özelinde EURABAU Şirketi ile inşaat işlerinin yüklenilmesini içeren detay sözleşme imzalanmıştır. Yüklenici EURABAU şirketine şantiye teslimi yapılmış ve teslimi takiben EURABAU Şirketi Proje’nin kendi adına inşaat ruhsatını çıkarmıştır. Sözleşme gereği bugün itibariyle projenin 1933 Parseli 5 ay, 1931 Parseli ise 11 ay içerisinde tamamlanıp, teslim edilmesi planlanmaktadır. Bu nedenlerle; 1933 parsel müşterilerinin bakiye ödemelerinde; daire bedelinin yüzde 75’lik kısmını 4 taksitte, kalan yüzde 25’lik kısmı ise bu taksitleri takip eden ayda tamamlaması gerekmektedir. 1931 parsel müşterilerinin bakiye ödemelerinde; daire bedelinin yüzde 75’lik kısmını 9 taksitte, kalan yüzde 25’lik kısmı ise bu taksitleri takip eden ayda tamamlaması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

İLK TESLİM 5 AY SONRA

İnşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle senet erteleme taleplerinin kabul edildiğini belirten TMSF; “Bundan sonraki süreçte ödemelerin aksamadan tahsil edilmesi, inşaatın zamanında teslim edilebilmesi açısından ehemmiyet arz etmektedir” dedi.

SIRA BAHÇEŞEHİR PROJELERİNDE

Şirketin Bahçeşehir’de bulunan Modern Vadi projesinin devamı niteliğindeki Hİ-FİT ve Flex Ofis projelerinden rezidans ve ticari ünite satın alan 450 mağdur için de açıklamanın ne zaman yapılacağı ise merak ediliyor. Her iki projenin de temellerini atan eski yönetim toplam 620 daireden 450 adedinin satışını tamamlamış ve ilk teslimler için 30 Kasım 2016 tarihini göstermişti.

Aradan geçen iki yıl içinde projeyle ilgili çalışmaların başlamadığı yönündeki şikayetlerin artması üzerine TMSF yönetiminin atadığı kayyım, düzenlediği toplantılarla mağdurlara izahatta bulunmuş, haziran ayında imzalanan iyi niyet protokolü sonrasında sürecin hızlanması için söz vermişti. Bahçeşehir projelerinden daire satın alan vatandaşlar sözlerin bir an önce yerine getirilmesini istiyor.