Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

TOKİ faizsiz konut kredisi verecek

Şehit aileleri ile gazi ve vazife malullerine TOKİ faizsiz konut kredisi sağlayacak. Faizsiz konut kredisi ile ilgili tüm detaylar haberimizde…

Şehit aileleri ile gazi ve vazife malulleri için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) faizsiz konut kredisi sağlayacak. ‘İkinci 100 Günlük Eylem Planı’ndaki şehit aileleri, harp ve vazife malullerine faizsiz konut kredisinin detayları netleşmeye başladı. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; TOKİ tarafından şehit aileleri ile gazi ve vazife malulleri için faizsiz ve 20 yıl geri ödemeli konut kredisi verilmesi için çalışmalara başlandı.

TOKİ’nin 2019 yılında 260 milyon TL’lik konut kredisi kullandırılması hedefleniyor. Kurum, geçen yıl bin 758 aileye 194 milyon TL’lik faizsiz kredi verdi. Bugüne kadar ise toplamda 23 bin 151 aileye 1 milyar 30 milyon TL değerinde faizsiz konut kredisi verildi.

YÜZDE 1 MASRAF ALINIYOR

TOKİ’nin 2018 yılında 194 milyon TL olan kredi miktarının sınırı 2019 yılında ise 260 milyon TL olacak.

Çekilen faizsiz konut kredisinin geri ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının dörtte biri tutarındaki miktarın Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) kesilmesiyle gerçekleşiyor. Söz konusu kredinin açılışında kişiden bir defaya mahsus yüzde 1 oranında masraf kesintisi yapılıyor.

NASIL YARARLANILIR?

Şehit ailelerine, harp ve vazife malullerine, dul ve de yetimlerine faizsiz olarak verilen krediden yararlanabilmek için SGK Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğuna dair belge alınması gerekiyor. Bunun ardından ise belgeyle birlikte Ziraat Bankası’na başvuru yapılması gerekiyor. Söz konusu krediden yararlanılarak alınacak konutlarda herhangi bir kısıtlama yok. Sadece tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olma şartı aranıyor.