Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

TOKİ Kasım’da yaklaşık 8 bin konutu satışa çıkardı

TOKİ, Kasım itibarıyla 7 bin 807 konutu satışa çıkarıyor. Fiyatların 77 bin TL’den başladığı konutlarda 20 yıla kadar ödeme imkanı sunuluyor.

Yurdun birçok farklı bölgesinde konut yapımına tüm hızıyla devam eden Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Kasım itibarıyla 7 bin 807 konutu satışa çıkarıyor. Posta gazetesinden Hülya Çaylak'ın haberine göre; dar gelirli vatandaşların bütçesine özel konutların fiyatı 77 bin TL’den başlıyor. 20 yıla kadar ödeme imkanı sunuluyor.

269 TL’DEN BAŞLAYAN TAKSİTLER

35 ilde hayata geçirilen konutlar özellikle dar ve orta gelirli vatandaşlar için önemli bir fırsat sağlıyor. Evlerin taksiti bu gruptaki vatandaşların bütçesine uygun olarak 269 TL'den başlıyor. 20 yıla kadar ödeme imkanı sunulan konutların fiyatı ise 77 bin TL'ye kadar düşüyor.

TOKİ’DEN NASIL EV SAHİBİ OLUNUR?

TOKİ'den konut sahibi olabilmek için bazı şartların karşılanabilmesi gerekiyor. Alt gelir grubu için satışa sunulan konutlar, borç bitene kadar devredilemiyor. Bazı projelerde ise satın alınan konutta borç bitene kadar alıcının veya ailesinin ikamet etmesi koşulu aranıyor. Konutta ikamet edilmediği tespit edildiği takdirde sözleşme feshedilebiliyor.

KURAYLA SATIŞTA DAR GELİRLİ VATANDAŞA ÖNCELİK

Konutlardan bazıları kuralı olarak satılıyor, dar gelirli vatandaşlara öncelik veriliyor. Projelere başvurmak isteyenlerin aylık hane halkı gelirinin en fazla 4 bin 500 TL olması şartı aranıyor.

Satışa çıkan konutlar için Halkbank veya Ziraat bankası şubelerine başvuru yapmak yeterli oluyor.

ARTIŞ ORANI 2019 İÇİN SABİTLENDİ

TOKİ, 6 ayda bir uygulanan enflasyon artış oranını, 2019 yılında alt gelir grubu konut satışlarında yüzde 4’e sabitledi. Alt gelir grubu konutunda, 2019 yılı Ocak ayında yüzde 4 ve Temmuz’da yüzde 4 olmak üzere yıllık yüzde 8’lik bir artış oranı uygulanacak. Orta gelir grubuna satılan konutta ise 6 ayda bir yapılan artış oranı yüzde 5’e, arsa satışında ise yüzde 6’ya sabitlendi.