Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

TOKİ-Park Mavera III projesi talep toplama dönemi başladı

Borsada işlem görmeye başlayan Gayrimenkul Sertifikası hakkında bilgi veren Vakıf Yatırım Genel Müdürü Kemal Şahin, Türkiye’nin her yerinden talep geldiğini belirtti.

TOKİ-Park Mavera III projesine ilişkin sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle yapılan Gayrimenkul Sertifikası halka arzında, toplam 143.242.425 TL değerindeki her biri 42,50 TL olan 3.370.410 adet Gayrimenkul Sertifikası satışı gerçekleştiğini ifade eden Vakıf Yatırım Genel Müdürü Kemal Şahin, Halka arzda Konsorsiyum Lideri Vakıf Yatırımın yanında 26 kurum konsorsiyum üyesi olarak, 3 katılım bankası gişe hizmetleri sağlayarak halka arz sürecine katkı sağladığını belirtti.

Ortalama talep büyüklüğü 17 bin TL civarında

5.244 adet bireysel yatırımcı 2.141.506 adet sertifika talebinde bulunan 5.038 yatırımcının talebi karşılanarak 1.775.842 adet sertifikanın bireysel yatırımcılara satış sürecinin resmen başladığını vurgulayan Şahin, sözlerine şu şekilde devam etti: “ Bilindiği gibi gayrimenkul sertifikalarının en önemli hedeflerinden birisi alım gücü düşük yatırımcıların büyük çaplı gayrimenkul projelerine sermaye piyasaları üzerinden ortak olabilmeleriydi. Halka arza ilişkin talep sonuçları değerlendirildiğinde; bireysel yatırımcılar tarafından geçilen taleplerin en büyüğünün 1,5 milyon TL, ortalama talep büyüklüğünün ise 17 bin TL seviyesinde olduğu görülmüştür” dedi.

Vakıfbank’ta açılan hesap sayısı bin 400’ü aştı

Gayrimenkul sertifikaları ile sermaye piyasalarına yeni yatırımcıların çekilebileceği umuduyla Konsorsiyum lideri olarak sadece Vakıf Yatırım ve Vakıfbank’ta açılan hesap sayısı 1.400’ü aştı. Dolayısıyla sermaye piyasaları için gayrimenkul sertifikaları ile yeni bir açılım kazandırılabileceği görüşü hakim.

Gayrimenkul sertifikasına Türkiye’nin her bir yanından talep gelirken, parasal büyüklük olarak gelen talebin %55’i İstanbul dışından geldi. İstanbul dışında en fazla talep gelen iller ise sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Konya ve Muğla oldu.