Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

TOKİ projelerinden metrekare satın alma dönemi başlıyor

Emekli ve düşük gelirli vatandaşlar için konut projeleri üreten TOKİ'nin Kayabaşı projesinde gayrimenkul sertifikası satışlarına 2017'de başlanması hedefleniyor.

TOKİ'nin ürettiği projelerde yer alan dairelerin metrekarelere bölünmüş halde satılmasına olanak sağlayacak yöntem 2017'de uygulanmaya başlayacak. Vatandaşın ev sahibi olmasını ve yatırım yapmasını kolaylaştıracak sistem ilk olarak TOKİ'nin Kayabaşı projesinde uygulanacak.

TOKİ'den metrekare sahibi olmak isteyenler nasıl bir yol izleyecek?

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) verdiği bilgiye göre; gelecek dönemde 500 daireli 500 milyon TL yatırımla gerçekleştirilecek bir inşaat projesini yapan müteahhit, projenin belli bir kısmına sertifika çıkaracak. Birer metrekarelik sertifikalar oluşturulacak. Dairelerin yeri, katı, cephesi, şerefiyesi dikkate alınarak proje bitiminde kaç sertifikayla alınacağı belirlenecek. Projenin sertifikalara bölünen kısmı halka arza edilecek. Vatandaşlar birikimlerine göre gidip borsada bu sertifikalardan satın alacak. Proje bittiğinde isteyen yatırımcı yeterli sertifikayı biriktirerek konut sahibi olabilecek. Bunun için istediği daireyi bloke ettirecek. İsterse elindeki sertifikaları borsada satarak oluşan değer artışından istifade edebilecek. Gayrimenkul sertifikası sistemiyle vatandaşlar küçük birikimleriyle büyük inşaat projelerinin getirilerine ortak olabilecek.

Ana para garantisi ve yıllık gelir garantisi verilecek

Projeden gayrimenkul sertifikası sahibi olmak isteyenlere anapara garantisi ve yıllık getiri de verilecek. Projenin çeşitli nedenlerle tamamlanamaması durumunda dahi yatırımcıya giriş parası ödenebilecek. Ancak sertifika ihraçlarında vatandaşlardan toplanan paraların bir hesapta bloke edileceği, inşaat firmalarına hakediş modelinde peyderpey verileceği, bu nedenle de projenin tamamlanmaması sorununun ortadan kalkacağı söyleniyor.