Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

TOKİ'den emekliye 55 bin TL'ye sosyal konut

Türkiye’nin en büyük sosyal konut üreticisi Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) emekli vatandaşları uygun fiyatlarla konut sahibi yapmayı amaçlıyor.

Sosyal konut üreticisi TOKİ emekli vatandaşları konut sahibi yapmaya hazırlanıyor. Daha önceden hiç ev sahibi olamamış emeklilik durumundaki vatandaşlar ayda 185 TL’den başlayan taksitlerle konut sahibi olma fırsatına kavuşacak.

TOKİ daha önceden hiç ev sahibi olmamış ve dar gelirli sınıfında yer alan emekli vatandaşları konut sahibi yapabilmek için gerekli olan çalışmalarına hız kazandırdı. Emekliler için sosyal konut üretecek olan TOKİ toplamda 3 milyon emekli vatandaşa hitap ediyor. Emeklinin ev sahibi olmasını kolaylaştıran çeşitli olanaklar sağlanacak olan projelerde fiyatlar 55 bin TL’Den taksitler ise 185 TL’den başlangıç gösterilecek. TOKİ yurt genelinde emekliler içim konut üretecek.

TOKİ tarafından üretilen sosyal konutlarda fiyatlar ise 55 bin TL’den başlangıç gösterecek. Emekli ayda ödemesi gereken konut taksiti miktarı ise bin TL’den fazla olmayacak. Konut taksit oranları 185 TL ile 1000 TL arasında değişiklik gösterecek.

Emeklinin şartlarına ve bütçesine uygun ödeme planları geliştirilecek olan sosyal konutlara başvurabilmek için aranan şart ise daha önceden kendisi, eşi ve çocukları dahil ailesinden hiç kimsenin konut sahibi olmaması. Bu şartı karşılayan yaklaşık 3 milyon emekli vatandaşa yönelik sosyal konutlarda çok cazip fiyatlar sunulacak. Emekli vatandaşın bütçesini zorlamadan uygun fiyatlarla konut hayallerini gerçekleştirilebilmesi sağlanacak.

Daha önceden eşi, kendisi ve çocukları hiç konut sahibi olmamış emekli vatandaşlar için ayda 1000 TL’yi geçmeyecek taksitler şekilde ayarlanmış ödeme planlarıyla emekli vatandaşların uygun bir şekilde konut sahibi olması sağlanacak.

Emekliler yüzde 10 peşinat ödeyerek ayda 185 TL ile 100 TL arasında değişen taksitlerle 55 bin TL’den başlangıç gösteren sosyal konutlardan sahip olabilecekler. Emekli vatandaşlar için üretilen sosyal konutların fiyatları uygun tutuldu. Peşinat olarak da toplam ev bedelinin sadece yüzde 10’u tahsil ediliyor. geri kalan konut bedeli ise 240 ay vade ile ödenebiliyor. Ancak emekli vatandaşların bu şartlarda konut sahibi olabilmesi için emeklinin evindeki toplam gelirin 3 bin 200 TL’den fazla olmaması gerekiyor. İstanbul’da ise bu limit 3 bin 700 TL olarak belirlendi.

TOKİ’nin emekli vatandaşlar için geliştirdiği konutlara Ziraat Bankası ve Halkbank’tan başvuru yapılabiliyor. Projenin olduğu yerdeki bankalarda teminat ödenerek sözleşme de gerçekleştirilebiliyor. Peşinat için dairenin yüzde 10’unun ödenmesi gerekiyor.