Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

TOKİ’den ‘ucuz konut’ fırsatı

Türkiye’nin en büyük sosyal konut üreticisi TOKİ bu yılki hedeflerinde önceliğini ev sahibi olmamış dar gelir grubuna verdi.

Türkiye’nin dört bir yanında dar gelirli vatandaşların konut sahibi olabilmesi için konut üretimlerini devam ettiren TOKİ 2018 yılı konut üretimi hedeflerinde önceliği dar gelir sınıfındaki vatandaşlara verdi.

2018 yılında özellikle dar gelir grubu projelerine ağırlık veren Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yurdun dört bir yanında ucuz taksitlerle ve uygun fiyatlarla dar gelirli vatandaşlara yönelik konutlarını satışa çıkardı. TOKİ’den konut satın almak isteyen daha önceden hiç ev sahibi olmamış vatandaşlara yönelik geliştirilen projelerde aylık ödemeler 185 TL’den başlangıç gösteriyor. TOKİ’nin ucuz konutlarında fiyatlar ise 55 bin TL’den başlangıç gösteriyor.

Kendisi ve ailesinden birisi daha önceden hiç ev sahibi olmamış ve gelir düzeyi düşük vatandaşlara yönelik geliştirilen TOKİ sosyal konut projelerinden daire satın almak isteyen vatandaşlar TOKİ’nin internet sitesi üzerinden kendilerine uygun ev bulabiliyorlar.
Fiyatların 55 bin TL 681 liradan başlangıç gösterdiği dar gelir grubuna yönelik TOKİ projelerindeki konutların sayısı 8 bin 62 adeti buluyor. Emekliler ve düşük gelir düzeyine sahip vatandaşlar da dahil tüm kesimlere hitap edebilen konutlarda daire tipleri 1+1, 2+1 ve 3+1 şeklinde tasarlandı. Her bütçeye ve her ihtiyaca uygun sosyal konut üreten TOKİ’nin konutları genellikle belirlenen tarihlerde düzenlenen kura çekilişi ile sahiplerine teslim ediliyor.

Satışa sunulan konutlardan birine sahip olmak isteyen vatandaşlar Halkbank ya da Ziraat Bankası’na giderek görevliler aracılığıyla başvurusunu yapabiliyor. Konut satın almak isteyen vatandaşların bankalarla sözleşme imzalarken ilk olarak 10 bin TL peşinat ödemesi gerekiyor. Ayrıca başvuruların TOKİ’nin ile ve ilçe şubelerinden de yapılabildiği TOKİ sosyal konutlarında peşinat olarak da konutun yüzde 10’luk kısmı alınıyor.

Aylık hane geliri 3 bin 200 TL’den fazla olmayan (İstanbul için 3 bin 700 TL’den fazla olmaması gerekiyor) vatandaşlar için üretilen TOKİ konutlarından birine sahip olmak isteyenlerin kendisi, eşi ve velayetindeki çocuklardan herhangi birinin üzerine ev kayıtlı olmaması gerekiyor. Ev satın alınmak isteyen ilde en az 1 yıl da ikamet şartı aranıyor.