Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

TOKİ'nin hedefi 60 bin konut

Fransa'da düzenlenen MIPIM Fuarı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan TOKİ Başkanı Ergün Turan, bu yıl 60 bin sosyal konut üretimini hedeflediklerini söyledi.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) İstanbul'un 7 ilçesinde toplamda 500 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm başlatacak. Kentsel dönüşümün uygulanacağı ilçe sayısı zamanla artacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan, MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'nda hemen hemen 81 ilde konut yaptıklarını, bazılarının yeni bittiğini, uğramadıkları vilayet kalmadığını söyledi.

Güneydoğu'da son dönemde yaşananlar nedeniyle zarar gören yerlerin yeniden imarına değinen Turan, Diyarbakır Sur'da kendilerinin olmayacağını, Sur içinin koruma amaçlı planı ve özel statüsü olduğunu belirtti.

Turan, TOKİ'nin Sur içerisinde herhangi bir çalışmada yer almayacağını ancak bölgede yaşayanların ihtiyacına göre hareket edeceklerini, bu bölgeden terör olaylarıyla ilgisi bulunmayan taleplerin de geldiğini aktardı.

Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Mardin'de çalışmalarının sürdüğünü, Silopi'de arazi geliştirme üzerinde çalıştıklarını dile getiren Turan, Diyarbakır'da bu yıl 3 bin konutun inşasına başladıklarını, 4 bin konutun da yapımına başlayacaklarını, toplam sayının 7 bini bulacağını anlattı.

Türkiye'de üretilen konutların yüzde 8'ini TOKİ inşa edecek

Turan, bölgedeki yeni konut taleplerinin hepsinin kendilerine geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Burası Türkiye'nin gurur kaynaklarından bir tanesi. Bu yıl toplu konutta zirveyi, 60 bin sosyal konut yapımını hedefledik, iştiraklerimiz hariç. Yılın ilk 2 ayında 11 bine yakın konut ihale ettik. Önümüzdeki 2 ay içerisinde yine 11 bin civarında konut ihale edeceğiz. Bunlardan bazılarının gününü aldık. Yıl sonunda 60 bin konutun ihalesini yapmış olacağız. Bu yıl içerisinde Türkiye'de üretilecek konutun yüzde 8'ini tek başına TOKİ inşa etmiş olacak. Bu gelişmiş, gelişen bütün ülkeler açısından çok önemli."

TOKİ'nin markalı konut üretimindeki payı yüzde 3-4

Turan, bu yıl içerisinde sadece TOKİ şantiyelerinde direkt sigortalı çalışan sayısının 80-90 bini bulacağını, bu rakamın geçen yıl 52 bin olduğunu, bunun alt sektörleri de etkileyeceğini söyledi.

Bu çalışmalar başlayınca seramik, kapı, vitrifiye, mobilya gibi alt sektörlerin de etkileneceğini anlatan Turan, bu rakamın istihdamı da hareketlendireceğini ifade etti.

Turan, iştirak şirketleri Emlak Konut GYO'nun bu yıl 12 bin konut üretimini hedeflediğini, bununla düşünüldüğünde TOKİ'nin, sektörün yüzde 11'ini oluşturacağına dikkati çekti. Turan, markalı konutun toplam üretimdeki payının ise yüzde 3-4 olduğunu bildirdi.

"Silivri'de arazi üretimine başladık"

Turan, "Hedefimiz olan 60 bin konutun asgari yüzde 90'ı sosyal konut. Alt ve orta gelir grubuna hitap eden konut" dedi.

Ürettikleri marka değeri yüksek konutlardan elde ettikleri gelirlerin sosyal konut üretimine aktarıldığını belirten Turan, Emlak Konut'un da gelirinin bir bölümünün TOKİ'ye gittiğini dile getirdi.

Turan, İstanbul haricinde sosyal konut için arazi üretiminde sıkıntı yaşanmadığını kaydederek, "İstanbul'da arazi üretiminde zorlanıyoruz. Artık ciddi anlamda kamu arazisi yok. Silivri'de ilk defa arazi üretimine başladık. Vatandaşın rızasıyla araziler alınıyor. Belki bir yerden sonra kamulaştırırız" ifadelerini kullandı.

"Kentsel dönüşüme motive olmuş durumdayız"

İstanbul'da bütün konut taleplerini karşılama gibi bir durumları olmadığının altını çizen Turan, "Bana göre bundan sonra İstanbul'un öncelikli ihtiyacı yeni konutlardan ziyade rezerv konutlar yaparak İstanbul'da kentsel dönüşümü sağlamaktır. Yeni konutlarla bütün sosyal konut ihtiyacını karşılamaktan ziyade yapacağımız konutlarla kentsel dönüşüm odaklı çalışmaktır, biz ona motive olmuş durumdayız" diye konuştu.

Turan, şehir içerisindeki çarpık yerleşimli evleri yıkarak yeni konutlar inşa edeceklerini aktararak, şunları söyledi:

"Kayabaşı bölgesinde iki tür konut yapıyoruz. Bir gelir elde etmek bir de orta gelirli grup için... Bunların tamamını kentsel dönüşüm odaklı rezerv konut olarak kullanacağız. Diyelim ki bir ilçemizde, Gaziosmapaşa'da, Bağcılar'da oturan bir vatandaşımız kentsel dönüşüme tabi tutulduğunda şöyle bir bölge düşünün; bin konut var, siz burayı kentsel dönüşüme tabi tuttuğunuzda mecburen nüfusu desantralize etmeniz gerekir. Öyle bir yerdir ki zaten kötü bir yapı stoku vardır. Orada rızaya dayalı dışarıdan, mesela Kayabaşı bölgesinden isteyenlere yeni konut vereceğiz. Bu bana göre önemli. Kentin dönüşmesi lazım."

TOKİ, 54 ilde dönüşüme başladı

Turan, şu anda 54 ilde kentsel dönüşüm yapacaklarını belirterek, "İstanbul'da kentsel dönüşüm konusunda 2016'da çok daha aktif olacağız. Kentsel dönüşümde kar hedefi gütmüyoruz. Şu anda 7 ilçe ile sonlanma aşamasına gelmiş, bir ay içerisinde ihaleye çıkacağımız yerler var. Bunlar Gaziosmanpaşa, Esenler, Güngören, Üsküdar, Beyoğlu, Bayrampaşa ve Bağcılar" bilgilerini verdi.

Maltepe'de de proje üzerinde çalışıldığı ve bu ilçelerin sayısının artacağını anlatan Turan, diğer 7 ilçede başlatacakları kentsel dönüşüm hamlesinin 500 bin metrekarelik alan üzerinde gerçekleşeceğini dile getirdi.

TOKİ'nin kısa süre içerisinde 7 ilçede başlatacağı kentsel dönüşümün toplam alanı, 71 futbol sahası büyüklüğüne denk geliyor.

TOKİ modeli diğer ülkeler için uygun değil

Turan, 40'tan fazla ülke yöneticisi ile görüştüklerini, bir ülkede 50-60 bin konut yapabilecek TOKİ modeli olmadığını söyledi.

Bu organizasyon kabiliyetlerini, ekonomik anlamda yurt dışında nasıl faydalı kullanacaklarına yönelik arayışlar içerisinde olduklarını ifade eden Turan, Türkiye'ye yeni bir katma değer oluşturmak için çalıştıklarını bildirdi.

Turan, Türkiye için yeni bir ekonomik enstrüman oluşturmak için yurt dışındaki fuarlara MIPIM 2016'daki gibi katıldıklarını belirterek, TOKİ ve Emlak Konut GYO güvencesiyle yapılan projelerin kalitesine değindi.

"Türkiye ilk defa önemli bir lokasyona konumlandı"

MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'na katılımı değerlendiren Turan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu, fuara benim üçüncü katılımım. Türkiye'nin katılımı açısından gurur duyduk. Bu yıl geçen seneye bakıldığında yıl içerisinde başkanımızla (İTO Başkanı İbrahim Çağlar) da biz toplantı yaptık sağ olsun kendisi Yaşayan İstanbul Maketi üzerinden kıymetli bir organizasyon yaptı. Türkiye ilk defa iyi bir lokasyona konumlandı. Bunlar önemli ve başlangıç adımları. Bunun, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Türkiye'ye ve ülkeye gelecek gayrimenkul yatırım fonlarına önemli bir ivme katacağı kanaatindeyim. Burası direkt alıcı ile satıcıyı buluşturmuyor. Daha üst ölçekli. Gurur verici bir şey. 5 yıl öncesine göre çok önemli bir konumdayız."