Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

TOKİ’nin kurasız ev başvuru şartları neler

TOKİ, 5 bin 543 konutu kurasız satışa çıkardı. 80 bin TL’den başlayan konutların sahipleri başvuru önceliğine göre belirlenecek. İşte kurasız satışa dair tüm detaylar…

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 35 ildeki 5 bin 543 konutu yeni alıcıları için satışa sundu. 80 bin TL ile 285 bin TL arasında değişen fiyatlara sahip konutların yeni sahipleri, kura yapılmadan başvuru önceliğine göre belirlenecek. Bununla birlikte dar gelirli ailelerin ev sahibi olması amaçlanıyor.

HİÇ KONUT SAHİBİ OLMAMA ŞARTI ARANIYOR

Star Gazetesi’ndeki habere göre TOKİ Başkanı Ergün Turan, kurasız satışa sunulan evlerden birine sahip olmak isteyenlerde “hiç konut sahibi olmaması” şartının arandığını ifade etti.

Konut sahiplerinin açık satış yöntemi ile belirleneceğini ifade eden Turan, vatandaşların yıl sonuna kadar ilgili bankalara müracaat ederek konut sahibi olabileceklerinin altını çizdi.

TOKİ KURU ÇEKİLİŞİ YAPILACAK MI?

5 bin 543 konut, dar gelirli vatandaşlar için satış sunuluyor. Peki TOKİ kura çekilişi yapılacak mı? Söz konusu konutlardan birine sahip olabilmek için gerekli şartların sağlanabilmesi gerekiyor.

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 • Söz konusu TOKİ’ye ait konutun bulunduğu ilde en az bir yıldır ikamet etmek,
 • TOKİ’den daha önce konut satın alınmamış olması,
 • Başvuruyu yapanın, eşinin ya da çocuklarının bağ, bahçe, köy evi, tarla gibi üzerine herhangi bir kayıtlı konut tapusu olmaması,
 • Hane halkının gelirinin aylık en fazla net 4 bin 500 TL olması durumunda hane halkından bir kişi başvuruda bulunabilir.

KONUT SAHİBİ OLMAMA ŞARTI

TOKİ Başkanı Ergün Turan, kurasız yeni sahiplerini bulacak olan konutlara başvuranların üzerinde başka konut olmaması gerektiğini ifade etti. Turan, “Ayrıca (söz konusu vatandaşların) daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor” dedi. Konutlar, bulunduğu illere göre yüzde 10, 20 ve 25 peşinat bedeli ile 120 ve 240 ay vade seçenekleri ile satılacak.

TOKİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 • T.C. Kimlik Fotokopisi,
 • Dul, yetim, şehit aileleri ile harp ve vazife malullerinden “Hak Sahipliği Belgesi” isteniyor,
 • Engellilerden Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi ya da en yüzde 40 oranında engelli olduğu yazılan ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu istenmektedir,
 • Emeklilerden, emekli olduğunu gösteren belge istenmektedir.

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ KATEGORİLERİ

TOKİ, başvuruları dört ana kategoride değerlendiriliyor:

 • Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler
 • En az yüzde 40 engelli olanlar
 • Emekliler
 • Diğer alıcılar

ENGELLİLER KATEGORİSİNDE ARANAN ŞARTLAR NELER?

Konut sayısının yüzde 5’i engellilere, yüzde 25’i de emeklilere ayrılıyor. Kura sonucu olumsuz çıkan engelliler için tekrar kuraya katılma hakkı tanınıyor. Emekliler ise bir diğer katılımda “Diğer alıcılar” kategorisinde değerlendiriliyor.