Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Torba Kanun, kentsel dönüşümdeki sorunları ortadan kaldıracak"

Torba Kanun ile 6306 sayılı Kanunda ortaya çıkacak 3 önemli değişikliğin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Gürsel Öngören, "Değişiklikler kentsel dönüşümü uçuracak" dedi.

Torba Kanun ile birlikte 6306 sayılı Kanun'da ortaya çıkacak olan değişiklikler üzerine önemli bilgiler veren Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, bu değişikliklerin kentsel dönüşümün önündeki engelleri kaldıracağını belirtti. Öngören bu değişiklikleri "riskli alanda uzlaşmayan parselin, arsanın 2/3 çoğunluk kararıyla satılması, riskli alan ilanında yüzde 65’lik ruhsatsız yapı kriteri ve riskli alanlarda yeni inşaat yapımının 2 yıllık yasaklanması kararları" olarak açıkladı.

Dönüşümde zamandan kazanılacak

Özgören, "Bu üç temel değişiklik kentsel dönüşümü kolaylaştıracak, daha cazip hale getirecek. Özellikle riskli alanda 2/3 kararıyla uzlaşmayan parsellerin il müdürlüklerinde birkaç ay içinde müteahhit ve yatırımcı şirketlere satışı değişikliği kentsel dönüşümü uçuracaktır" dedi. Bu değişikliklerle birlikte dönüşümün daha kısa sürede tamamlanacağı bilgisini veren Özgören, apartmanlarda dönüşüme karşı çıkanların daireleri nasıl satılıyorsa şimdi de riskli alanda dönüşüme karşı çıkan arsaların veya binaların adadaki diğer maliklere ve yatırımcı şirketlere satılacağını ve bu değişikliğin riskli alan dönüşümlerinin süresini bir ya da iki yıl kısaltacağını söyledi.

Sorunlar ortadan kalkacak

Riskli alanlarda Danıştay’ın iptal kararları doğrultusunda yüzde 65 oranında ruhsatsız veya kaçak yapılaşma kuralı ile özellikle çarpık kentleşen alanların kolayca kentsel dönüşüme katılabileceğini belirten Başkan Özgören, bu yeni hüküm sonucu Güneydoğu'da terör kapsamındaki alanlarda da kentsel dönüşümün kolayca uygulanacağını ve acele kamulaştırmada ortaya çıkan tepkilerin ve sorunların ortadan kalkacağını dile getirdi.

Riskli alanlarda inşaata izin verilmeyecek

Torba Kanun ile gelen üçüncü değişkliğin ayrıntılarını da açıklayan Prof. Dr. Özgören; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ veya belediyelerin, riskli alanlarda ve rezerv yapı alanlarında her türlü imar ve yapılaşma işlemlerini 2 yıl süreyle geçici olarak durdurabileceğini, uygulamanın gerektirmesi halinde imar ve yapılaşma işlemlerinin durdurulmasının 1 yıl daha uzatılabileceğini belirterek; riskli alan ilan edilen yerlerde alınan inşaat ruhsatlarının hükmünün kalmayacağını, başlayan inşaatların da kentsel dönüşümde yapılacak ana projeyi engellememesi için durdurulacağını ilave etti.